Tjelesne promjene u trudnoći
U trudnoći dolazi do mnogobrojnih tjelesnih promjena...

Uz psihološke promjene u trudnoći se dešavaju i mnogobrojne tjelesne promjene. Promjene pigmentacije kože nastaju zbog MSH - melanocit stimulirajućeg hormona čija se razina povećava tijekom trudnoće. Povećanje estrogena i progesterona u trudnoći može dovesti do pojačane pigmentacije (tamnih mrlja po koži). Ove su promjene osobito uočljive na bradavicama, pupku, pazuhu, međici i liniji po sredini trbuha. Tamna boja lica, poznata kao chloasma, također se može pojaviti. I druge promjene kože prilično su česte, kao npr. crvenilo dlanova. Progesteron, koji ima neke komponente muških spolnih hormona, povećan je tijekom trudnoće što rezultira povećanim izlučivanjem iz žlijezda kože i stvaranjem akni.
Kod trudnica se na koži mogu pojaviti promjene tzv. spider-nevusi (kapilarne promjene u obliku pauka) i palmarni eritem (crvenilo dlanova). Oko 70% bjelkinja i 10% crnkinja ima ove simptome.
Tijekom trudnoće je srčano-žilni sustav pod velikim opterećenjem i doživljava brojne promjene. Zbog toga su česta otežana disanja i teže podnošenje napora. Volumen krvi se povećava za 35-40% te se povećava količina krvi koja se izbaci tijekom svakog otkucaja srca. Frekvencija srca se povećava za 10-15 udara u minuti. Nastaju različiti srčani šumovi. Krvni tlak se snižava, otiču stopala i zglobovi. Promjene srčano-žilnog sustava se mogu ovako sažeti:
-sistolički (gornji) krvni tlak se smanjuje za 4-6 mmHg
-dijastolički (donji) krvni tlak se smanjuje za 8-15 mmHg
-frekvencija srca (puls) se povećava za 12-18 udaraca/min
-udarni volumen srca se povećava za 10-30%
-minutni volumne srca se povećava za 33-45%
Trudnicama je često začepljen nos zbog pojačane sekrecije uzrokovane estrogenom. Česta su i krvarenja iz nosa. Rezervni izdisajni volumen se smanjuje za 15%, vitalni kapacitet se ne mijenja, udisajni kapacitet se povećava 5%, funkcionalni rezervni kapacitet se smanjuje za 18%, a minutni volumen povećava 40%.
Tijekom rane trudnoće većina žena ima povećan apetit. Smanjuje se pokretljivost želuca i izlučivanje žlijezda u njemu. Hrana duže putuje kroz crijeva. Učestale priče o žudnji za određenom vrstom hrane su individualno i kulturalno određene.
Tijekom trudnoće je veći dio kose u aktivnoj fazi rasta, a nakon porođaja prelaze u stanje mirovanja kada je pojačano ispadanje kose. Zbog toga je moguć značajan gubitak kose nakon porođaja što vrlo uznemiruje žene, ali je normalna pojava.
izvor: Udruga “Za zdravo i sretno djetinjstvo”, Borisa Papandopula 26, 43000 Bjelovar