cookie-img

Web stranica upotrebljava kolačiće

Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku. Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe.

Stroge majke doista odgajaju uspješniju djecu?

Strogoća pomaže djetetu da se bolje pripremi za život, napominju neki stručnjaci. Prema istraživanjima, za djecu čije su ih majke odgajale strogo kaže se da su uspješnija u životu.

Stroge majke doista odgajaju uspješniju djecu?

Jesu li tvoji roditelji bili strogi? Je li njihov odgoj bio stroži u odnosu na danas?

 

Mnogi od nas su odrasli uz stroge roditelje, a iako nam se to u djetinjstvu činilo nepravednim te je bilo teško izdržati stalnu strogoću na dnevnoj bazi, neki stručnjaci tvrde da strogost u roditeljstvu pomaže djetetu da bude uspješnije kad odraste.

 

Je li formula zahtjevna majka = uspješno dijete doista točna?

Profesor sa Sveučilišta Essex proveo je zanimljivo istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 15.000 djece u dobi od 13 do 14 godina u razdoblju od šest godina. Studija je pokazala da uspješni ljudi imaju vrlo zahtjevne mame. Djeca, koja su bila samouvjerenija, imala su stroge majke s velikim očekivanjima.

Vjerojatnije je da će tinejdžeri strožih mama završiti fakultet i dobiti dobar posao. Iako su ta djeca tijekom odrastanja doživljavala svoje majke kao “neprijatelje”, kasnije u životu uviđaju da je to bilo dobro za njih i da ih je majka sa strogošću zapravo dobro pripremila za ono što ih čeka u budućnosti.

 

PROČITAJTE JOŠ: Koji je vaš stil roditeljstva?

 

Strogost na kineski način

No, je li zaista dobro biti stroga ili "mama tigrica"? Hoće li ih takvo roditeljstvo doista učiniti uspješnijim?

U zapadnoj kulturi nastojimo poštivati djetetovu individualnost. Ohrabrujemo djecu, dopuštamo im da rade stvari koje vole i pružamo im svu potrebnu podršku.

S druge strane, Kinezi vjeruju da će svoju djecu najbolje pripremiti za budućnost ako ih osposobe vještinama, znanjem, radnim navikama i samopouzdanjem, kaže profesorica prava sa Sveučilišta Yale Amy Chua, autorica knjige Tiger Mother's Combat Anthem .

 

U knjizi, koja je bila hit 2011. godine, autorica dokazuje da je strogo roditeljstvo recept za iznimno uspješno dijete, što je isprobala i na svojim kćerima. "Za zapadnjačku majku strogost znači prisiljavanje djeteta da vježba instrument pola sata dnevno, a za Kineskinju najmanje četiri sata", objašnjava razliku u percepciji strogosti između zapadnjaka i orijentalnih žitelja Chua. Naziv “kineska majka” ne znači doslovno kinesku majku, već je to općenito imenovanje roditelja sa strogim odgojem.

Navedena knjiga podigla je veliku prašinu u svijetu pedagogije i psihologije, posebice u zemljama koje imaju izrazito suprotan pogled na obrazovanje. Primjerice, Švedska, koja je mnogima uzor zbog svog kreativnog načina učenja, koji promiče osobnu samostalnost učenika, u suprotnosti je s klasičnim pristupom u kojem glavnu riječ ima učitelj.

 

PROČITAJTE JOŠ: Ljubav plus disciplina

 

Ipak, neki su bili oduševljeni takvim stavom, jer bi upravo ta istočnjačka pedagogija trebala Kinu pretvoriti u tigra svjetske ekonomije.

Kakvo je vaše mišljenje? Kakav pristup odgoju vam se čini bolji za kvalitetan odnos s djetetom?

Zadnji članci

article-img

Zadnje teme s foruma

message-img