Sigurnost vašeg djeteta na putu do škole
Opasnost na putu do škole ne vreba samo od sve gušćeg prometa nego, nažalost, i sve većeg broja maloljetnih i odraslih nasilnika koji za svoje žrtve biraju djecu.

U moru školske djece sudionika u prometu naći će se i mnogi na putu do škole koji idu po prvi put bez pratnje odraslih. Kako opasnost ne vreba samo od sve gušćeg prometa nego, nažalost, i sve većeg broja maloljetnih i odraslih nasilnika koji za svoje žrtve biraju djecu, opreza i korisnih savjeta nikad dosta.
Za dobrobit djeteta bilo bi korisno da roditelji prije početka nastave utvrde najsigurniji put do škole i natrag, a potom ga nekoliko puta zajednički prođu uz razgovor i objašnjavanje zašto treba ići baš tim putom. Dijete koje nije u žurbi mnogo je pažljivije te se bolje može usredotočiti na izbjegavanje eventualnih opasnosti koje ga očekuju na putu do škole i natrag. Pri odabiru puta roditelji bi trebali obratiti pozornost na najveće potencijalne izvore opasnosti, neobilježene prelaze preko kolnika i raskršća bez signalizacije, te imati na umu da najkraći put nije uvijek i najsigurniji.
No, potencijalnu opasnost za sigurnost djeteta ne predstavlja samo promet. Na putu do škole i natrag dijete može postati žrtvom fizičkog, verbalnog ili seksualnog nasilja i uznemiravanja. Stoga djecu treba naoružati korisnim savjetima i poučiti ih kako da se zaštite i u tim situacijama. Kako su češća meta zlostavljača djeca koja svojim držanjem, primjerice pogrbljenim hodom, signaliziraju da su nesigurna i plašljiva, dijete treba poticati na uspravno držanje kako bi se ono već na prvi pogled doimalo samouvjereno i sigurno u sebe. Uz objašnjenje zašto je to potrebno, uspravno, samopouzdano držanje i hodanje dijete može vježbati pred ogledalom, a potom i na ulici.
Kako nasilnici ne vole privlačiti pozornost, dijete poučite da ga vrlo uspješno može otjerati vikom ili glasnim dozivanjem upomoć iz sveg glasa. U slučaju kada to ne pomaže, djetetu savjetujte da se bez imalo razmišljanja brani svim raspoloživim sredstvima, udarcima nogama i rukama, noktima, ugrizima i sl. No, kako je u većini slučaja bijeg najbolje rješenje za izlaz iz opasne situacije, obavezno poučite dijete da ne bježi bez cilja, nego da otrči do najbliže trgovine, kafića ili restorana te tamo potraži pomoć. Kako nasilnici često djecu mame u automobile, uz savjet da nipošto ne ulaze u auto nepoznate osobe poučite ih da u slučaju razgovora s vozačem uvijek stoje pokraj retrovizora kako bi izbjegli mogućnost da ih se silom ugura u auto.
Bez obzira na sve opasnosti, nemojte svoje dijete svakodnevno voziti u školu automobilom. Pretjeranom ćete brigom između ostalog narušiti djetetovu mobilnost i poremetiti proces njegova osamostaljivanja i socijalizacije. Na kraju, iako će se dijete naoružano vašim savjetima već samim tim osjećati mnogo sigurnije, sa svojim mališanom odaberite neku malu igračku, primjerice psića kojeg će nositi u torbi ili džepu da mu poveća samopouzdanje na svakodnevnom, samostalnom putu do škole i natrag.