|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Matične stanice
22.12.2013 16:41:48   
Manda Mare
Pozdrav svima! Nova sam na portalu, pa se ispričavam ako otvaram već otvorenu temu. Ako je tako, molim za pomoć kako da pridružim ovu svoju čitabu na ranije otvorenu temu. Uglavnom, nedavno se raspitivala o ovoj temi na KBC Rebro. Ujedno pronašla članak s kontaktima koga i na koji broj tel. zvati u vezi dodatnih informacija. Saznala da se bi se pohrana mat.stanica trebala ugovoriti do 34. tjedna trudnoće. Ja sam u 36.-om, pa ću im svejedno dodijavati da ugovorimo pohranu. Ja i budući tata smo se definitivno za to odlučili, a posebno nakon svega pročitanoga. Članak slijedi. Ukratko - cijena je nešto veća od 2.000,00 EUR, ali eto malo olakšava da se može plaćati na rate. Amex i Diners na 6 rata max., a Maestro i Master na 12 rata. Da li pohraniti u privatni banku ili u banku Udruge Ana Rukavina - lakše ćete odlučiti nakon pročitanog članka. Mi smo se odlučili za privatnu, a u udrugu uvijek stignemo i sami donirati mat. stanice, što također namjeravamo u dogledno vrijeme. Ako je netko već pohranjivao mat. stanice u zadnje vrijeme, molim vas informaciju o iskustvima oko papirologije i same procedure iza poroda. Hvala unaprijed, veliki pozdrav!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Matične stanice
22.12.2013 16:43:45   
Manda Mare

IZVORNA PORUKA: Manda Mare

Pozdrav svima! Nova sam na portalu, pa se ispričavam ako otvaram već otvorenu temu. Ako je tako, molim za pomoć kako da pridružim ovu svoju čitabu na ranije otvorenu temu. Uglavnom, nedavno se raspitivala o ovoj temi na KBC Rebro. Ujedno pronašla članak s kontaktima koga i na koji broj tel. zvati u vezi dodatnih informacija. Saznala da se bi se pohrana mat.stanica trebala ugovoriti do 34. tjedna trudnoće. Ja sam u 36.-om, pa ću im svejedno dodijavati da ugovorimo pohranu. Ja i budući tata smo se definitivno za to odlučili, a posebno nakon svega pročitanoga. Članak slijedi. Ukratko - cijena je nešto veća od 2.000,00 EUR, ali eto malo olakšava da se može plaćati na rate. Amex i Diners na 6 rata max., a Maestro i Master na 12 rata. Da li pohraniti u privatni banku ili u banku Udruge Ana Rukavina - lakše ćete odlučiti nakon pročitanog članka. Mi smo se odlučili za privatnu, a u udrugu uvijek stignemo i sami donirati mat. stanice, što također namjeravamo u dogledno vrijeme. Ako je netko već pohranjivao mat. stanice u zadnje vrijeme, molim vas informaciju o iskustvima oko papirologije i same procedure iza poroda. Hvala unaprijed, veliki pozdrav!

Koje su mogućnosti pohrane krvi iz pupkovine u Hrvatskoj?
U svijetu, pa tako i u Hrvatskoj postoje dvije vrste banaka, dobrovoljna i privatna, odnosno Banka umbilikalne krvi za vlastite potrebe. U nekim zemljama su to odvojene institucije, dok u drugima pod istim krovom djeluju i dobrovoljna i privatna banka. Pravilnikom o radu banaka umbilikalne krvi, koji je donijelo Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, regulirano je da su ove dvije banke pod istim krovom, s time da privatni dio banke ne smije biti veći od 30 posto ukupnog kapaciteta banke. Za sada je s radom započela Dobrovoljna banka, a predviđamo da će do kraja godine s radom početi i Banka krvi iz pupkovine za vlastite potrebe, koje će se nalaziti u Zavodu za kliničku transfuziologiju Kliničkog Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku KBC Zagreb, Kišpatićeva 12. Za sve informacije nazovite…………
Zašto se pohranjuje krv iz pupkovine?
Do danas su deseci tisuća obitelji u svijetu pohranile krv iz pupkovine, bilo za vlastite potrebe, bilo za dobrovoljnu banku. Krv iz pupkovine koja je pohranjena u dobrovoljnim bankama dio je velikog Registra krvi iz pupkovine ( engl. Cord Blood Registry). U tom Registru prikupljeni su podaci o svoj pohranjenoj umbilikalnoj krvi, kako bi se što lakše pronašla pogodna krv iz pupkovine za transplantaciju. Obiteljska banka, odnosno banka krvi iz pupkovine za vlastite potrebe, ne ulazi u ovaj Registar, jer nije namijenjena za liječenje drugih bolesnika osim samog vlasnika te krvi, tj. obitelji čija je krv pohranjena.
Osim toga, krv iz pupkovine se može pohraniti samo jednom u životu u vrijeme rođenja.
Na koje vrijeme se čuva krv iz pupkovine?
U dobrovoljnim bankama krv iz pupkovine čuva se neograničeno dugo, odnosno do trenutka kada nekome zatreba. U slučaju da krv iz pupkovine treba osobi koja je tu krv darovala, a ona nije iskorištena u druge svrhe, krv iz pupkovine izdaje se bez plaćanja ikakvih troškova. U slučaju kada se krv iz pupkovine transplantira osobi koja nije darovala tu krv, naplaćuju se troškovi prikupljanja, obrade, čuvanja i transporta. Sadašnja cijena takve transplantacije je oko 15-20 000 EUR-a i plaća ju osiguravajuće društvo. Prema do sada dostupnim podacima, cijena prikupljanja, obrade, pohrane i čuvanja u obiteljskim bankama iznosi oko 1500 do 2000 EUR-a. Ugovor za čuvanje potpisuje se na 18 godina, tj. do vremena kada dijete čija je krv iz pupkovine prikupljena postane punoljetno. Tada ta osoba može nastaviti čuvati krv iz pupkovine ili je se odreći za dobrovoljnu banku. Razlika u cijeni između dobrovoljne i obiteljske je u troškovima prikupljanja, obrade, pohrane i čuvanja za vrlo velik broj uzoraka, koji se možda nikada neće upotrijebiti. Šansa da se jedna krv iz pupkovine iskoristi za transplantaciju je oko 1:30 000 do 100 000, ovisno o kojoj se etničkoj skupini radi. Kako se ne zna koja će se krv iskoristiti, sva prikupljena krv treba se na jednak način obraditi, testirati i čuvati.
Ako se odlučim za pohranu u obiteljsku banku mogu li koristiti krv i za druge članove obitelji?
Pohranjena umbilikalna krv vlasništvo je obitelji i može se koristiti za liječenje bilo kojeg člana obitelji. Ukoliko obitelj ima više djece preporuka je da se pohrani krv svakog djeteta ponaosob. Razlog tome je taj što je umbilikalna krv manje imunogena te je bolji izvor matičnih stanica.
Da li se svaka umbilikalna krv može pohraniti u banku?
Na žalost NE. Kako se radi o transplantatu, potrebno je udovoljiti strogim kriterijima broja pohranjenih stanica, sterilnosti te odsutnosti zaraznih bolesti. Prema iskustvima drugih banaka, tek svaka treća donirana umbilikalna krv može se pohraniti, jer zadovoljava sve kriterije. U slučaju obiteljske banke, jedini uvjet je dovoljan broj stanica, dok drugi kriteriji osim sterilnosti nisu presudni. U ovom slučaju se ne radi HLA tipizacija niti virusološka obrada. U onim slučajevima kada je prikupljen malen volumen ili je broj stanica, obitelj odlučuje da li će unatoč toj činjenici ipak pohraniti krv iz pupkovine
Da li carski rez utječe na proces prikupljanja krvi iz pupkovine?
Carski rez ne utječe na proces prikupljanja i on se radi na isti način kao i kada se prikuplja nakon normalnog poroda.
Kako se umbilikalna krv dostavlja do banke?
Krv iz pupkovine može biti do 36 sati na sobnoj temperaturi bez potrebe za pohranom u hladnjaku. No, u svakom slučaju bolje je krv što prije dopremiti u Banku. Za sada, dok se krv prikuplja samo iz rodilišta u Zagrebu, krv iz pupkovine će se dopremati u Banku jedan puta dnevno, a potrebi i češće. Za rodilišta izvan Zagreba predviđamo da će dopremati krv putem kurirske službe.
Koliko se smrznute stanice mogu čuvati?
Za sada nema podataka o vremenskom periodu u kojem se mogu sačuvati stanice krvi iz pupkovine. Krv se čuva u tekućem dušiku na minus196 stupnjeva Celzijusa. Iz drugih podataka i istraživanja za pretpostaviti je da se stanice, uz kontrolirane uvjete, mogu neograničeno čuvati.
Osnivanje banaka umbilikalne krvi
Osnivanje banaka umbilikalne krvi znak je tehnološkog napretka, a početak rada takve banke svrstava Hrvatsku uz sam bok zemalja u kojima takvi programi već dugi niz godina žive. Osnivanje banke u Zagrebu omogućava veću dostupnost matičnih stanica za transplantaciju, nego što je to bilo dosad. opširnije
Banka krvi iz pupkovine za osobne potrebe
Banka krvi iz pupkovine za osobne potrebe djeluje od 01. veljače 2008. i pruža usluge obrade i pohrane autolognih stanica krvi iz pupkovine. Pri tome se pridržava svih važećih zakonskih propisa koji reguliraju ovo područje u Republici Hrvatskoj kao i međunarodnih stručnih standarda.
Zainteresirana obitelj s KBC Zagreb sklapa ugovor. Nakon potpisivanja ugovora i plaćanja po predračunu obitelj preuzima set za prikupljanje krvi iz pupkovine. Buduća majka odlučuje u kojem će rodilištu roditi i tamo dogovara prikupljanje krvi. Obitelj nakon prikupljanja dostavlja krv do KBC Zagreb.
Za naručivanje ugovora obratiti se Savjetovalištu Banke krvi iz pupkovine na broj telefona 01 2388 708.
Za informacije o mogućnosti obročnog plaćanja obratiti se blagajni KBC Zagreb na broj telefona 01 2367 809.
Godinu dana nakon što su na Rebru u javnu banku pohranjene prve matične stanice iz pupkovine, u Hrvatskoj je otvoren i ured tvrtke CryoSave, najvećeg europskog ponuđača pohrane matičnih stanica, a do kraja godine trebala bi biti otvorena i privatna banka matičnih stanica pri biotehološkoj tvrtki Genera.
Krv iz pupkovine u budućnosti će biti sve važniji izvor matičnih stanica za transplantaciju, odnosno za tzv. staničnu terapiju u liječenju niza bolesti. Zbog svojih prednosti, široke dostupnosti te bolje podnošljivosti pri transplantaciji bit će vjerojatno poželjniji transplantat od koštane srži ili matičnih stanica iz krvi.
U posljednjih desetak godina krv iz pupkovine se bacala, no istraživanja su pokazala da se u njoj nalaze visokovrijedne matične stanice iz kojih, osim stanica koštane srži, mogu nastati i druge stanice.
Sposobnost tih stanica da se razviju u druge stanice i organe otkrivena je tek nedavno, što je otvorilo nove mogućnosti u liječenju infarkta miokarda, oštećenja spinalne moždine, moždanog infarkta ili Alzheimerove bolesti. Danas se matične stanice primjenjuju u svrhu liječenja hematoloških bolesti, kao što su leukemija i limfomi.


(Odgovor članu Manda Mare)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Matične stanice
22.12.2013 18:21:35   
troubled
dobrodošla k nama user posted image

osobno ne poznajem nikoga tko je pohranio stanice za svoje dijete uz plaćanje....svakako je dobro, za ne daj bože, ako ste u mogućnosti...

ja sam rodila prije nešto više od 3 godine na sv.duhu i donirala sam stanice...unaprijed sam samo neki formular popunila i sve je bilo ok...
htjela sam ih donirati i prije 5 godina, ali sam došla usred noći u rađaonu i nije bilo nikoga tko bi to mogao prikupiti jer nisam unaprijed riješila papire....

tako da, u svakom slučaju, potraži te formulare i unaprijed im najavi...

sretno user posted image

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu Manda Mare)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Matične stanice
22.12.2013 19:39:38   
Ange
Pozdrav svimauser posted image i ja sam zainteresirana za donaciju matičnih stanica..iz splita sam pa me zanima gdje se mogu obratiti kako bi ispunila formulare?

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Matične stanice
22.12.2013 21:16:32   
cuba
Ange, formulare isprintaš sa stranice Ane Rukavine, popuniš ih i nosiš sa sobom u rodilište. Samo u splitskom rodilištu je problem jer se matične stanice ne mogu pohranjivati vikendom zbog nedostatka kadra. Dakle ukoliko rodiš od pon-pet možeš.

_____________________________

Roko i Dino user posted image

(Odgovor članu Ange)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Matične stanice
23.12.2013 12:11:36   
Ange
cuba puno hvala na korisnim informacijama..kad sam išla vaditi krvnu grupu samo su mi dali letak no nisu mi ništa rekli o samom postupku.hvala ti punouser posted image

(Odgovor članu cuba)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Matične stanice
23.12.2013 12:17:06   
Ange
neznam zašto mi se neki ljudi začude kad spomenem pohranu i donaciju matičnih stanica..iz njihovih usta to zvući kao neznam kakav postupak..ljudi su dosta neinformirani o tome što mi je jako žao..radi se ipak o pupkovini koja se ionako nakon poroda baci,prema tome zašto ne donirati.ipak možeš nekome spasiti život..ipak su to doktori da procjene da li se mogu vaditi matične stanice ili ne..naravno ako je porod bio teži da će to izbjeći bez obzira na ispunjene formulara,ako je sve prošlo uredu zašto ne.primiš svoje malo zlato u ruke,a uz to nekome spasiš život.user posted image

(Odgovor članu Ange)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Matične stanice
23.12.2013 15:54:20   
troubled
to je zbilja brz i jednostavan postupak...potpuno bezbolan za mamu i bebu...

kod mene su bile babica i doktorica za mene i bebu i posebno još jedna teta za pohranu stanica...
to izgleda tako da čim se pupkovina prereže, ona iscijedi krv iz pupkovine u epruvetu...to traje par trenutaka i gotovo...

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu Ange)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Matične stanice
23.12.2013 16:19:20   
anaxx
Super, i mene zanima pohrana matičnih stanica. Nisam to napravila s prvom dvojicom i zao mi je, tako da sada bi svakako!

_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Matične stanice
24.12.2013 10:40:09   
Vlaja
Pozdrav svima! Prije svega puno hvala na pokrenutoj temi jer i mene, budući sam u 29. tjednu, zanima pohrana matičnih stanica.
Prijateljica i muž su pohranili za svoje dijete u privatnoj klinici i, ako sam dobro upamtila, platili su cca. 18000 kuna. To mi se čini stvarno dosta jer mislim da nisu mogli platiti u ratama. Ako se može, to nije loša opcija.

(Odgovor članu anaxx)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Matične stanice
4.1.2014 22:51:30   
CHANTAL
bokic.rodila sam na svetom duhu prije 2 godine i dala maticne stanicne za udrugu ana rukavina.ispunila formulare i to jt to.formulari su bili u trudnickoj ambulanti,odnosno,tamo sam ih dobila.daj boze da je to nekome pomoglo.ako cu i treci put radjati opet cu isto napraviti-pozz

(Odgovor članu Vlaja)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Matične stanice
14.12.2014 17:48:54   
sorina
Mi nismo pohranili,ali smo ih donirali. Papire sam popunila kod kuće (skinula s neta sa stranice Zaklade Ana Rukavina) i s njima išla u rađaonu gdje sam ih predala sestri. Nakon poroda i rezanja pupkovine oni su uzeli krv,a meni su nakon nekih 10-ak min također uzeli krv na analizu. Ugl.prošlo je sve brzo i bezbolno.user posted image


_____________________________

Moja dobrica - 07.08.2010
Mamin smješko -02.05.2013

(Odgovor članu CHANTAL)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Matične stanice
14.12.2014 22:01:34   
Ela28
Meni je zao sto ja nisam imala priliku za to.Jer su mi rekli da ne mogu jer sam rodila blizance user posted image

(Odgovor članu sorina)
Neposredna veza do poruke: 13
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!