Duhovni odgoj (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


Sunshine28 -> Duhovni odgoj (18.10.2013 14:26:34)

Hm...ne znam ni kako da formuliram ovo, ali pokusat cu biti sto jasnija...

mm je ateist, to je generacijima u njegovoj obitelji i on nikad nije u vjerskom smislu slavio bozic, uskrs, nije primio sakramente, isao u crkvu.....nismo vjecani u crkvi, ali smo krstili dijete jer ja jesam vjernik...

priznajem da sam zbog mm zapostavila vjeru u praksi...ne idem u crkvu, ne stavljam kod kuce advendski vjenac uoci bozica, na cvjetnicu ne idem po posvetu u crkvu...sve te sitnice....imam jos vjeru u sebi nekako, molim se na svoj nacin i mislim da je to ok...

ali sada kako imamo dijete ne znam kako da ju usmjeravam...krstena je, ali ju nisam vodila ovako u crkvu, nekako mi je jos premala....ali evo, sada je ona 13 mjeseci, za Bozic ce biti 15, prvi ce put skuziti bor i sve to i ja ne znam kako da joj pocnem pricu o svemu tome....
mislim, ako joj stalno pricam svasta nesto o svijetu oko nje, htjela bi jos pribliziti i vjeru, barem kroz neku laganu pricu....
kako tako malom dijetu objasniti Bozic? necu da ga povezuje samo da poklonima.....da li da krenem sa nekom light pricom o malom isusu? ali opet mi je glupo reci na joj darove donosi mali isus [sm=zmeden.gif]
znam da zvuci zbrckano....
u biti znaima me kada i kako poceti djetetu pricati o vjeri? kada dijete odvesti u crkvu? i kako na pravi način sa djetetom pristupiti priči o Božiću - da ne ispadne komercijala ili nesto previse ozbiljno sto ona ne moze ni izdaleka skuziti...




anaxx -> RE: Duhovni odgoj (18.10.2013 14:30:49)

a zašto djetetu od 15 mjeseci ne bi rekla da joj darove donosi mali Isus, Djed Božičnjak ili...




Sunshine28 -> RE: Duhovni odgoj (18.10.2013 17:05:28)

pa mogla bi, ali tu je problem...ne znam sta da joj od toga kazem...ne zbog ove godine, nego zbog svih koje dolaze, zbog iduceg uskrsa kada ce vec sve kuziti...zelim biti dosljedna, a time zelim i zapoceti pricu o bozicu i vjeri u nekom istom tonu u kojem ce se nastavljati kasije...
i htjela bi to u nekom vise vjerskom tonu, ali ne znam kako...sto je primjereno za nju dob...




MaTana -> RE: Duhovni odgoj (18.10.2013 19:02:08)

Ja i mm smo vjernici pa neznam sto bi ti rekla, od malena smo N pricali kako je Bozic Isusov rodjendan i da ga svi skupa slavimo jer je on bio jako dobar... i nama na Bozic mali Isus donosi poklone. Kako je rasla dodavali smo vise detalja u pricu... Za Uskrs nisam jos isla u detalje iako ima 5 god, nekako mi je jos mala za to... Ona zna da je Isus uskrsnuo ali nisam sigurna da shvaca znacenje te rijeci ( inace joj je uskrs povezan sa zekima i jajima...)
I ide dosta redovito na misu, nekad samnom, nekad sa mm ili je svkrva odvede, ovisi kako se organiziramo... Problem sa koncentracijom i sutnjom za vrijeme mise smo rijesili Kiki bombonima, dobro staro mito [sm=smiley1.gif]
U pocetku se vrtila, pricala, jela bombona i bombona, ali sada je vec puno bolja, pojede 2-3 bombona za vrijeme mise koje joj dam kad se stvarno uzvrti i nemoze stajati mirno...




mamacita -> RE: Duhovni odgoj (18.10.2013 23:21:15)

Zapocni sa jednostavnom Biblijom za djecu. Ima ih za kupiti raznih, a ti odaberi onu koja ima najvise smisla za tebe. Ja i moj muz djeci dajemo poklone za Bozic, jer ako se sjecas, nakon sto je maliIsus rodjen, njemu su tri mudraca donijeli poklone. Zlato, tamjan i mirtu. Nikad nismo izmisljali nista, tako da kod nas ne postoje djed bozicnjak i uskrsnji zeko, jer ti likovi nemaju vezu sa istinom. Dakle, dijete moze imati radost Bozica i Uskrsa uz jednostavne istinite price. Ukrasi kucu za to vrijeme, mi ne kupujemo bor, ali imam razne ukrase od svijeca, do bozicnih zvijeza (cvijece). lampice na prozorima, da bude sto veselije, jer ipak slavimo rodjendan malog isusa. Isto kako objesim balone za djecji rodjendan...




luiza1 -> RE: Duhovni odgoj (20.10.2013 8:42:19)

mislim da ćeš joj najjednostavnije objasnit ako joj pokažeš jaslice bez da ideš na dugo i široko....još je malena da joj objašnjavaš tko je Isus i tko je Bog i kako i zašto se rodio...a šta se crkve tiče ja mislim da nikada nije prerano da je odvedeš...mene su moji tjerali svaku ned u crkvu kad sam bila mala i nije mi se dalo ići...danas imam muža koji ne želi u crkvu jer nije tako odgojen i baš mi je žao zbog toga jer kada se sjetim tih nedjelja,i one prekrasne atmosfere i doručka nakon mise...i sve skupa..cjeli dan mi je bio poseban...i to želim usadit svojoj djeci...malena ima 2 god i ne doživljava svećenika niti ga sluša ali nema veze...doć će vrijeme kada će me počet ispitivat baš zato jer ju vodim u crkvu...




Sunshine28 -> RE: Duhovni odgoj (21.10.2013 10:24:53)

tnx. cure...
ovo sa jaslicima mi je super ideja! u kombinciji sa pricom o isusovom rodjendanu mislim da ce biti ok...
planiram ju za Bozic i odvesti prvi put i crkvu, ako prodje mogle bi ici cesce...
meni je isti bad sto mm ne ide u ckrvu, voljela bi da mozemo ici zajedno, barem za blagdane....[sm=smiley13.gif]




tina0310 -> RE: Duhovni odgoj (28.10.2013 22:43:55)

tila bi se samo nadovezati na ovu temu- neznam kako bi povezala dida mraza i isusa-odn. kako bi mu ispričala a da to ipak ima neke logike.

mm i ja smo vjernici,ja ne volim pretjerane posjete crkvi....smatram da sve šta je pretjerano da nije zdravo.ali za blagdane volim otići.mali je iša 2-3 put i to je bilo za padati od smija a kada se počelo pivati u plač-priplaka je ostatak mise. dica su preslatka svakako a šta god da bude niko nikom ne zamiri




Sunshine28 -> RE: Duhovni odgoj (29.10.2013 9:10:37)

ja sam si na kraju skontala kako povezati djeda mraza i isusa....stavit cu jaslice ispod bora i pricati kako isus ima rodjendan, kako ga svi mi slavimo jer je on bio jako dobar, a da djed mraz isto slavi isusov rodjedan s nama i zato donosi poklone...nekako mi ne sjeda teza da isus donosi poklone, a ipak treba djetetu objasniti zasto ih dobiva...
drzim sama sebi fige da mojoj curki to sjedne [sm=smiley1.gif]




Stranica: [1]