nizak šećer u trudnoći (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Prehrana trudnica



Poruka


pula25 -> nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 12:58:37)

hej, čitala sam o visokom trudničkom šećeru ali kako je kod mene sve drugačije, ja imam jako nizak šećer. U 5 mj. sam trudnoće i do sad sam izgubila 4 kg.
Zanima me dali netko zna šta o tome i kakve su posljedice, terapije i sl.
Moja mama kaže jedi više slatkog... ali ja i nakon šake bombona i dalje imam niži šećer od normale. Pa mi je malo glupo šopati se slatkišima[sm=zmeden.gif]
U četvrtak idem doktorici pa da vidim šta ona kaže. a do tada ako netko nešto zna o tome neka podijeli samnom




m600 -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 13:04:49)

Niska razina glukoze u krvi
Ako vam je razina glukoze u krvi niska, imate hipoglikemiju. Možete imati vrtoglavicu, drhtavicu i znojiti se.
  • Odmah pojedite ili popijte nešto slatko.
  • Nakon toga pojedite malo ugljikohidrata (sendvič ili dvopek).

Što može sniziti razinu glukoze u krvi?
  • inzulin
  • neke tablete za liječenje šećerne bolesti
  • vježbanje
  • izostavljeni ili odgođeni obrok
  • alkohol


Hipoglikemija
Hipoglikemija nastupa kada razina šećera u krvi padne ispod 3 mmol/l. Osobe s dijabetesom tipa 1 uvijek se liječe inzulinom




m600 -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 13:05:22)

Hipoglikemija nastupa kada razina šećera u krvi padne ispod 3 mmol/l. Osobe s dijabetesom tipa 1 uvijek se liječe inzulinom. Cilj je liječenja inzulinom održavati razine šećera u krvi što je bliže moguće normalnim vrijednostima. No s inzulinom postoji mogućnost da šećer u krvi padne ispod razine normale, što je stanje poznato kao hipoglikemija (niska razina šećera u krvi).

Simptomi hipoglikemije
Ako iskusite hipoglikemiju, vjerojatno ćete imati neke od ovih simptoma: osjećaj slabosti, pospanost, zbunjenost, znojenje, drhtavicu, glad, uznemirenost, iritiranost i vrtoglavicu. Možete gubiti koncentraciju i problijediti. U jako teškim slučajevima osoba može izgubiti svijest, pa čak i pasti u komu. Možda nećete iskusiti sve te simptome jer svatko se osjeća drukčije pri nedostatku šećera u krvi. Važno je da naučite osobne znakove upozorenja i znate što poduzeti.

Što može uzrokovati hipoglikemiju?
Možete osjetiti simptome niskog šećera u krvi ako: preskočite ili odgodite objed ili jednostavno ne jedete; vježbate više nego uobičajeno; uzimate previše inzulina; pijete previše alkohola. Ne zaboravite da znakove hipoglikemije možete osjetiti drukčije, ako prelazite na strožu kontrolu šećera.

Kako si pomoći
Ako osjetite da vam je pala razina šećera u krvi trebali biste odmah pojesti ili popiti nešto što sadržava šećer. Možda vam je doktor preporučio da uzmete 10 - 20 grama brzodjelujućeg šećera. To bi otprilike bilo od četiri do šest kockica šećera ili 200 ml narančina soka. Ako je do vašega sljedećeg obroka više od sat vremena trebali biste pojesti i sendvič ili keks. Ako se ne budete osjećali bolje u idućih 15 - 30 minuta provjerite svoj šećer u krvi. Ako je i dalje nizak, uzmite još brzodjelujućeg šećera da vam šećer u krvi ne padne tako nisko da si više ne možete sami pomoći.

Suočiti se s hipoglikemijom
Evo nekoliko općenitih savjeta kako izaći na kraj s hipoglikemijom. Uvijek sa sobom nosite kockice šećera i piće s brzodjelujućim šećerom. Svoju dijabetičarsku iskaznicu uvijek nosite uza se. Recite svojim bližnjima kako vam mogu pomoći ako vam padne šećer u krvi. Kontrolirajte šećer u krvi redovito, osobito ako sumnjate na hipoglikemiju, te jedite, vježbajte i strogo se držite dijete.




m600 -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 13:06:28)

probaj ovo s narančinim sokom [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley20.gif[/image] 
nadam se da će pomoći....[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




pula25 -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 14:07:21)

Hvala na savjetima
vidim da simptomi pašu mojima. Do neki dan ni na kraj pameti mi nije bilo da bi to mogao biti uzrok. Baka mi je šećeraš i za vikend kad smo bili kod nje iz zazancije svi smo izmjerili šećer i meni bio 3,2 u 8 navečer nakon obilnog obroka. Tako je i došlo do otkrića.
Samo kod mene je uzrok nešto drugo jer ne preskaćem obroke, jedem sve što poželim i kad poželim, ne bavim se vježbom, ne pijem alkohol, ne pijem nikakve tablete...
To je samo još jedan dokaz da je stvarno svaka trudnoća posebna.
Ma optimist sam ja, vjerujem da će biti sve ok, a sok od naranće ću svakako probati





novamama -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 17:51:25)

to zvuči kao prava blagodat, ti MORAŠ jesti slatko, ugljikohidrate[sm=smiley36.gif]

šalim se malo[sm=smiley1.gif]

nadam se da ćeš uspjeti to regulirati i da će sve biti ok[sm=bravo.gif]




mala pcelica -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 18:50:24)

ja sam na zadnjem nalazu krvi imala 4 i nešto šećer isto malo niži,a prije trudnoće mi je znao tako pasti da sam se jednostavno tresla kao prut sve dok ne odvalim gomilu nečega slatkoga i onda se vratim u normalu [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




natalijax -> RE: nizak šećer u trudnoći (19.5.2009 19:06:21)

pula ja neznam al cula sam tko ima visok valjda ide u bolnicu na odrzavanje[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Stranica: [1]