|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Vodič za sigurno igranje u vodi

Uredništvo Ringeraje, 3.7.2020
Ljeto je stiglo i sigurno ćete često biti u blizini vode, a možete se kladiti da će vaša beba jedva dočekati da stupi u akciju. Dječji bazeni donose mnogo zabave, no opreza nikad dosta. Evo savjeta koji će vam pomoći da mališan uvijek bude siguran.
Ključne riječi:

image
/11


Vodič za sigurno igranje u vodi bez suza:


U MORU

Jadransko more jedno je od najbistrijih, najplavljih i najslanijih, a možemo se hvaliti i činjenicom da je još uvijek prilično čisto. To znači da se u njemu uglavnom možete kupati bez straha od neželjenih posljedica – zaraznih bolesti. A kada jednom dođete na plažu, nemojte se udaljavati od obale i držite se plićaka te izbjegavajte mjesta gdje izvire voda. Ne moramo ni spominjati da dijete ne smijete ispuštati iz ruku, a nemojte zaboraviti ni kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom i dovoljno tekućine. Neka vam ne bude teško u torbu staviti i koji sokić više.



U BAZENU ZA NAPUHAVANJE

Premda ste u svom vrtu, bazeni s vodom uvijek zahtijevaju povećan oprez. Beba se može utopiti u samo pet centimetara vode. Dno bazena može biti sklisko, stoga bebu držite za ruku kada ulazi i izlazi iz njega. Provjeravajte što beba radi svakih 10 do 15 sekunda. Kada se prestane igrati, ispraznite bazen kako se ne bi vratila u njega bez vašeg znanja.



U PRAVOM BAZENU


Premda većina bazena ima spasioce, nemojte se na to oslanjati. Nikada dijete ne ostavljajte u bazenu na udaljenosti većoj od dosega ruke. Najbolje je da mališana što prije naučite plivati. Ako se želite dodatno osigurati, stavite mu jastučiće ili prsluk za napuhavanje. Jastučići se mogu koristiti u dobi od  godinu dana, a prsluci od 18. mjeseca, no to uvelike ovisi i o djetetovoj razvijenosti.

 

PROČITAJTE JOŠ: Oči i sunce



RIBNJACI U VRTU

Svi su mališani zadivljeni ribama i žabama u ribnjacima, a nisu svjesni opasnosti koje donosi voda. Ako imate ribnjak, prekrijte ga čvrstom mrežom ili rešetkama kako mališan ne bi upao unutra.



NA PLAŽI


Svako je djetinjstvo sretnije uz odlazak na more. Nemojte se udaljavati od obale i držite se plićaka te izbjegavajte mjesta gdje izvire voda. Ne moramo ni spominjati da dijete ne smijete ispuštati iz ruku, a nemojte zaboraviti ni kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom.



ŠTO UČINITI AKO BEBA PADNE U VODU

Brzo djelujte – morate je izvući iz vode. Pripazite na svoju sigurnost dok ulazite, posebice ako ne možete vidjeti što je ispod površine.
Mirno doplivajte do djeteta (ne želite ga uplašiti) ne ispuštajući ga iz vida. Polagano ga okrenite na leđa i odvucite na obalu.
Uvijek potražite liječničku pomoć, čak i ako dijete izgleda u redu. Nikada ne znate koliko je vode popilo.



HIGIJENA JE VAŽNA

Na čistoću vode bitno utječu i sami kupači. Zato je vrlo važno poštovati neka pravila ponašanja u vodi i pokraj nje, bez obzira na to je li riječ o moru, slatkim vodama ili bazenu.

Na plaži nikada nemojte ostavljati smeće i otpad. Učite djecu da ondje ne obavljaju nuždu i nemojte dovoditi kućne ljubimce na kupanje tamo gdje se kupaju ljudi.
Većina bazena ima stalni zdravstveni nadzor. To podrazumijeva redovito čišćenje i dezinfekciju, redovitu izmjenu i filtraciju vode te njenu stalnu mikrobiološku i kemijsku kontrolu.
Poštujte higijenska pravila na bazenima. Učite djecu da se obvezno tuširaju prije i poslije kupanja u bazenu te nakon uporabe sanitarija, te da nikada ne obavljaju nuždu u bazenu.

 

PROČITAJTE JOŠ: Kako organizirati putovanje s djecom



OPREZ!

Iako je vjerojatnost zaraze na kupanju prilično mala, ona ipak postoji. Što je dijete mlađe, rizik je veći, napose za djecu mlađu od tri godine, a najveći je za djecu mlađu od godine dana. Nekoliko je razloga za to:

  • Tijekom prve godine života još se nije do kraja razvio djetetov imunosni sustav.
  • Sasvim mala djeca često gutaju vodu i zagrcavaju se pa tako malo vode uđe u njihov organizam.
  • Djeca uglavnom borave u plićaku u kojem ima puno kupača i voda je najzagađenija.



Kad god je moguće, nakon kupanja dobro isperite dijete u čistoj vodi, a po povratku kući, operite ga još jednom toplom vodom i blagim šamponom. Tako ćete najbolje zaštititi svoje dijete od svih opasnosti koje se nalaze u vodi a oku su skrivene.


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Savršen trudnički odmor
Ljeto je pred vratima, a vas je pomalo strah planirati ljetovanje. Stotinu vam se pitanja mota po glavi, a od nekih vas ...
2
Putovanje avionom u trudnoći
Da, putovanje avionom u trudnoći je moguće. Ono što morate znati jest kada je najsigurnije letjeti, jer najbitnije je br...
2
Trudničke pripreme za putovanje
Sljedeće smjernice za pripremu i popis za putovanje tijekom trudnoće su samo prijedlozi. Prijedlozi koji će vam sigurno ...
2
Na putovanje bez djece - kako?
Želite nasamo otići na putovanje sa svojim dragim kako biste posvetili i njemu i sebi vremena, a bez da vam je dijete st...
2





Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!