|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Želiš svoj osobni kalendar?
PRIJAVI SE i primati ćeš e-novosti sa korisnim, zanimljivim i zabavnim sadržajem na svoju e-mail adresu.

Razvoj djeteta: Dojenje i dohranjivanje formulom


Dojenje
Dojenje osigurava dojenčetu kvalitetnu prehranu, zaštitu pred infekcijama, smanjuje mogućnost alergije na hranu i nudi osjećaj ljubavi i sigurnosti. Dojenje dakle, ima povoljan utjecaj na tjelesni i psihički razvoj dojenčeta. Pozitivno utječe i na majku i na odnos (povezanost) između majke i djeteta. Osim svih navedenih pozitivnih strana dojenje je i najpovoljnija hrana za dojenče.

Sastav majčinog mlijeka
U prvim mjesecima je za dojenče najprimjerenija hrana majčino mlijeko. Prvo mlijeko zove se kolostrum. Ono je gušće, blago žute boje i sadrži veliki udio zaštitnih i hranljivih tvari. Ima blagi diuretički učinak i potiče pražnjenje mekonija (prve stolice). Najvažnija uloga kolostruma je zaštitna: sadrži puno antitijela i obrambenih stanica koje novorođenče štite pred infekcijama.
Uskoro se sastav mlijeka počinje mijenjati, između drugog i šestog dana nakon poroda dojke se zbog povećane količine mlijeka napune, postaju veće, toplije, nabrekle i osjetljivije. Već nakon tri tjedana počinje stvaranje zrelog mlijeka koje zadovoljava sve djetetove potrebe za hranom u prvih četiri do šest mjeseci (osim potrebe za vitaminom D kojeg je potrebno dodavati da bi spriječili rahitis).
Sastav majčinog mlijeka mijenja se i tijekom svakog dojenja: na početku je mlijeko rjeđe da dojenče ugasi žeđ, slijedi mu gušće, kalorično bogatije mlijeko kojim se dojenče zasiti. Zbog toga je važno da dojenče kod svakog dojenja što bolje isprazni dojku. Time se poveća i stvaranje mlijeka.

Za uspješno dojenje
Najbolje je s dojenjem početi što prije nakon poroda. Obično vam u rodilištu (pogotovo ako je rodilište Prijatelj djece) omoguće prvo dojenje već u rađaoni. Rano dojenje važno je da bi se moglo uspješno uspostaviti dojenje (u prvom satu nakon poroda refleks sisanja je najjači), ali važno je i zbog povezivanja majke i djeteta jer se ono dodirom majčine kože umiri.
Za dobar uspjeh dojenja bitna je i tehnika dojenja. Dobre tehnike ne možete naučiti iz knjiga , ali ne brinite - primalje u rodilištu će vam s veseljem pomoći te vas naučiti pravilne položaje. Nakon toga će vas kod kuće posjetiti patronažna sestra koja će vam pomoći riješiti moguće probleme.
Ukratko ćemo sažeti nekoliko savjeta za uspješno dojenje: namjestite se udobno, dojenče s cijelim tijelom okrenite prema sebi i s drugom rukom primite dojku (prsti neka ne budu na aureoli nego na koži) te bradavicom dodirnite djetetove usne. Kada dijete jako zine primaknite njegovu glavicu k dojci. Za uspješno hranjenje i sprječavanje ozljeda bradavica, važno je da dijete zajedno s bradavicom zahvati i čim veći dio aureole. Ako dojenče to ne uspije odmaknite ga od dojke i pokušajte ponovno. Budite oprezni da dojenčetu pri hranjenju s dojkom ne pritišćete nos. Prvo će vam se dojenje činiti velika umjetnost, ali uskoro ćete se naviknuti i pri dojenju ćete biti opušteni i oboje uživati.
Na početku dojenče hranite za svaki obrok na obje dojke. Obratite pažnju da prvu dojku isprazni (time potiče stvaranje mlijeka) i tek onda mu ponudite i drugu dojku. Sljedeće dojenje započnite na dojci gdje je zadnje jeo. Kasnije (obično nakon 2-3 tjedna) kada dojke počinju stvarati veće količine mlijeka djetetu je za jedan obrok dovoljna samo jedna dojka.

Koliko često dojiti?
Što se tiče učestalosti hranjenja odnosno vremenskih razmaka između dojenja najbolje je prilagoditi se djetetu te mu ponuditi dojku uvijek kada plače ili pokazuje neke druge znakove gladi. Na početku je to jako naporno i uzet će vam puno vremena. Moguće je da ćete dojiti čak dvanaest puta dnevno. Postupno dijete uspostavi svoj ritam hranjenja i na kraju prvog mjeseca većini treba 7 do 8 obroka dnevno. I dužinu pojedinog dojenja najbolje je prilagoditi dojenčetu. Ono prestaje sa sisanjem kada je sito i često nakon hranjenja zaspi.

Podrigivanje nakon obroka
Nakon svakog hranjenja potrebno je podrignuti dojenče , time ono izbaci zrak kojeg je progutalo tijekom hranjenja. Postoji puno tehnika, a vi ćete odabrati onu koja će vama i vašem dojenčetu najviše odgovarati. Možete pokušati s dignutim položajem, gdje je dojenče u vašem naručju okrenuto prema vama a njegova glava je na vašem ramenu. Nekima više odgovara ležanje na trbuhu (naravno uz vašu prisutnost) ili sjedeći položaj dojenčeta. Ako u pola sata dojenče ne podrigne najvjerojatnije i neće jer su hrana i zrak već stigli iz trbuščića do crijeva.

Jeste li znali?
Jeste li znali da je zdrav i skladan razvoj usne šupljine jako bitan za dojenje? Majčino mlijeko sadrži sve najvažnije tvari, minerale i vitamine koji su potrebni za zdrave i čvrste zube. Osim toga sisanje je pri dojenju drugačije i intenzivnije nego sisanje pri hranjenju na bočicu i zato se djeca kod dojenja više umore. Mišići u predjelu čeljusti se jače razviju i pomažu kod skladnog razvoja gornje i donje čeljusti. Kod dojene djece rjeđa je pojava »otvorenih ustiju« ili čak disanja kroz usta koje često vodi do ponavljajućih upala gornjih dišnih putova i srednjeg uha. Ako se dijete razboli pobrinimo se za prohodnost i higijenu nosnih šupljina.

Hranjenje na bočicu
Ako dojenje nije moguće ili ste odlučili da ne želite dojiti, odgovarajuća zamjena za majčino mlijeko je tvorničko prerađeno adaptirano mlijeko za dojenčad (zvano i mliječna mješavina, mliječna formula, adaptirano ili umjetno mlijeko). Na raspolaganju vam je cijela paleta različitih mliječnih formula. Za primjereni izbor najbolje se posavjetovati s djetetovim liječnikom ili sa farmaceutom u ljekarni.

Prilagođeno mlijeko
Većina mliječnih formula su prerađena od kravljeg mlijeka. Neadaptirano kravlje mlijeko nije primjerena hrana za dojenčad jer se po svom sastavu vrlo razlikuje od majčinog mlijeka. Sadrži puno više proteina i minerala te manje šećera. Sastav masti je drugačiji i moguća je prisutnost mnogo bakterija. Dojenče hranjeno s neadaptiranim mlijeko dobiva preveliku količinu proteina i minerala (soli) koje mora izlučiti što predstavlja iznimno veliko opterećenje za njegove još nezrele bubrege. Kravlje mlijeko u mliječnim formulama je mnogobrojnim postupcima prilagođeno potrebama dojenčeta.
Razlikujemo dvije osnovne vrste mliječnih formula: početno mlijeko (označeno brojem 1) koje je namijenjeno prehrani dojenčeta barem do četvrtog mjeseca (možete ih koristiti i duže vrijeme) i prijelazno mlijeko (označeno brojem 2) koje je gušće, zasitnije i namijenjeno prehrani dojenčadi od četvrtog mjeseca nadalje. Postoje različite mliječne formule namijenjene posebnim skupinama dojenčadi kao što su hipoalergene mješavine, formule za nedonoščad, mješavine za dojenčad koja pate od kolika...

Koliko često hraniti bočicom?
Pri hranjenju bočicom je najbolje isto kao i pri dojenju razmake između pojedinih obroka prilagoditi djetetu. Bočicu mu ponudite kada plače ili pokazuje druge znakove gladi. Prve dane dojenče želi češće obroke (oko 6 do 10), ali postupno dobiva svoj ritam hranjenja i pri kraju prvog mjeseca većina novorođenčadi treba 6 do 8 obroka dnevno (približno na svaka tri sata). Što se tiče količine mlijeka za pojedini obrok pri hranjenju bočicom, potrebno je pridržavati se uputa na ambalaži. Trebate znati da dojenče nije uvijek podjednako gladno zato ga nemojte prisiljavati ako ne želi popiti sve mlijeko koje ste pripremili. Pri hranjenju bočicom postoji mogućnost prekomjernog hranjenja i posljedično pretilosti.

Pravilna upotreba bočica
Za hranjenje upotrebljavajte bočice koje možete sterilizirati prokuhavanjem ili u sterilizatoru. Pazite da je na dudi dovoljno mala rupica (mlijeko treba curiti u kapima) i prije svakog hranjenja provjerite temperaturu mlijeka. Za svaki obrok pripremite svježe mlijeko, moguće ostatke mlijeka izlijte. Tijekom hranjenja držite bočicu tako da je duda uvijek puna mlijeka.

Podrigivanje nakon obroka
Nakon svakog hranjenja potrebno je podrignuti dojenče , time ono izbaci zrak koji je progutalo tijekom hranjenja. Postoji puno tehnika, a vi ćete odabrati ono koja vam i vašem dojenčetu najviše odgovara. Pokušati možete s podignutim položajem gdje je dojenče u vašem naručju okrenuto prema vama, njegova glava je na vašem ramenu. Nekima više odgovara ležanje na trbuhu (naravno uz vašu prisutnost) ili sjedeći položaj dojenčeta. Ako u pola sata dojenče ne podrigne najvjerojatnije i neće jer su hrana i zrak već stigli iz trbuščića do crijeva.

Pročitajte još

Moje novorođenče
Razvojne faze
Dojenje i dohranjivanje formulom
Spavanje
Zdravlje i njega
Mama i tata
Igrajmo se




Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!