|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Zdrava prehrana bebe
12.6.2013 20:29:04   
andydea
user posted image user posted image user posted image  Sretna čim završi pisat ću malo više..sad ne stignemuser posted image

_____________________________

LAURA 11.01.2002
LANA 23.05.2006
DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

(Odgovor članu sretnaz)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Zdrava prehrana bebe
14.6.2013 11:36:55   
Marti83
meni trebaju ideje za ručak....ufff

_____________________________

Od svih ozbiljnih stvari, brak je najsmješniji......
David 23.03.2012

(Odgovor članu andydea)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Zdrava prehrana bebe
14.6.2013 16:47:00   
Sunshine28
Marti ja sam danas prvila tikvicu i mrkvu sa amarantom, sve kuhano i umikasno sa par kapi repicinog ulja...mmmmm....Em smazala za pola minute cijelu zdjelicu user posted image [sm=bravo.gif
koristila sam prvi put onaj amarnat poopis iz bio bio koji se samo prelije vručom vodu i super je kada nemas puno vremenauser posted image

_____________________________

I + G = E & L


(Odgovor članu Marti83)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Zdrava prehrana bebe
14.6.2013 17:31:19   
andydea
mi smo danas amarant i kvinoju sa mrkvom i karfiolom...sve je stamaniouser posted image ..i da bio ulje za bebe malo dodamuser posted image

_____________________________

LAURA 11.01.2002
LANA 23.05.2006
DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

(Odgovor članu Sunshine28)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Zdrava prehrana bebe
8.7.2013 11:00:16   
Sonyhka
Dobila sam na poklon vrećicu smeđeg lana, i koliko sam čitala dosta je zdrav (mljeveni je navodno zdraviji od cijelog), pa jel znaš kako bih možda njega mogla uvrstiti u kašice i prehranu?

_____________________________

~ Jan ~ 05.09.2011. ~

(Odgovor članu andydea)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Zdrava prehrana bebe
9.7.2013 17:14:52   
andydea
Smeđi lan je izrazito bogata žitarica,posebno omego 3 masnim kiselinama..
Namaće se preko noći u vodi radi bolje ilakše probavljivosti...
Kad su namoćene možeš ih samljeti u mlincu i onda kuhati oko 40min..na laganoj vatri...
Od te smjese možeš dotati u izradu mesa,kruha ili mahunarkama...
Smeđi lan možeš jesti i ovako prepržen na malo maslinovog ulja...ili ga ovakvog zmilsati i tako mljevenog dodati u izradu peciva ili po salatiuser posted image
nadam se da sam pomoglauser posted image
Žao mi je da dugo nisam pisala,jer sam bila na moru..ali evo bacam se na posao ovih dana...a vi drage moje ako imate kakvo pitanje,slobodno pišite!!!user posted image user posted image

_____________________________

LAURA 11.01.2002
LANA 23.05.2006
DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

(Odgovor članu Sonyhka)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Zdrava prehrana bebe
10.7.2013 12:29:54   
Sonyhka

IZVORNA PORUKA: andydea

Smeđi lan je izrazito bogata žitarica,posebno omego 3 masnim kiselinama..
Namaće se preko noći u vodi radi bolje ilakše probavljivosti...
Kad su namoćene možeš ih samljeti u mlincu i onda kuhati oko 40min..na laganoj vatri...
Od te smjese možeš dotati u izradu mesa,kruha ili mahunarkama...
Smeđi lan možeš jesti i ovako prepržen na malo maslinovog ulja...ili ga ovakvog zmilsati i tako mljevenog dodati u izradu peciva ili po salatiuser posted image
nadam se da sam pomoglauser posted image


Jesi, hvala puno... user posted image

_____________________________

~ Jan ~ 05.09.2011. ~

(Odgovor članu andydea)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Zdrava prehrana bebe
20.7.2013 17:09:48   
andydea
SLANUTAK

Slanutak je jedna od osnovnih namirnica u zdravoj vegetarijanskoj prehrani jer je vrlo hranjiv i ukusan. U trgovinama obično nalazimo suhi (dehidrirani) slanutak u rinfuzi, ali moguće ga je kupiti u konzervi, spremnog za konzumaciju bez pripreme. Na rijetkim mjestima se prodaje i svježi slanutak.
Mi za pripremu jela od slanutka koristimo suhi slanutak.
Priprema slanutka
  1. Jela sa slanutkom trebate planirati unaprijed jer se slanutak treba namakati. Najbolje ga je namakati preko noći. Što ga dulje namačete to ćete ga kraće trebati kuhati. Slanutak koji se namače 8 sati treba kuhati još skoro 2 sata dok se slanutak odstajao u vodi 12- 16 sati treba kuhati samo jedan sat ili čak manje.
  2. Slanutak će namakanjem nabubriti, ali neće znatno omekšati. Dobro ga isperite prije kuhanja. Stavite ga u lonac i zalijte vodom, dodajte prstohvat soli te kuhajte na jakoj vatri. Vrijeme potrebno da se skuha ovisi o tome koliko dugo se prije namakao, a varira od 40 minuta pa do dva sata. Isprobajte sa vremena na vrijeme je li dovoljno omekšao i, kada je, ugasite vatru.
  3. Pustite još neko vrijeme da stoji u vrućoj vodi.
  4. Odstranite vodu i slanutak je spreman.

Recepti sa slanutkom
Humus,  namaz od slanutka podrijetlom iz Azije, vjerojatno je najpoznatije jelo s ovom namirnicom. Humus je jednostavan za pripremu, evo recepta.
Slanutak se često priprema u salatama, evo takvog recepta:
Salata od slanutka i rajčice
U veliku zdjelu pomiješajte slanutak, crveni luk, češnjak, rajčicu, peršin, maslinovo ulje, sok od limuna, sol i papar. Ova salata najbolja je hladna zato zdjelu prije serviranja stavite na dva sata u hladnjak (a možete ostaviti da se hladi i cijelu noć)
Uz slanutak odlično pašu i mlade mahune, feta sir, masline, artičoke te rikola i zelena salata.

Danas sam malome kuhala slanutak sa pirom i tikvicama...malo maslinova ulja..njami...ako vam i ostane ,možete namazati i vi na prepečeni kruhuser posted image

_____________________________

LAURA 11.01.2002
LANA 23.05.2006
DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

(Odgovor članu Sonyhka)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Zdrava prehrana bebe
20.7.2013 17:33:03   
andydea
 


Vegetarijanska prehrana beba od 10-12 mjeseci


user posted image
Od navršenih šest mjeseci do godinu, dijete pored majčinog mlijeka uvodi u prehranu raznolike namirnice. Počinje se od lako probavljivih i miksanih, da bi se do godinu dana uvelo gotovo sve voće, povrće, žitarice, mahunarke, sjemeke, mliječni proizvodi, med i  tako dalje.
Ako je dijete lijepo prihvatilo hranu i rado jede, nema grčeve, zatvor, niti proljev, po licu se nije pojavilo crvenilo ili osip po tijelu i nemate alergičara u obitelji, možete fleksibilnije davati hranu, pa neće biti smak svijeta ako dijete traži, a vi mu date npr. koricu od pizze, malo zeljanice, koji makaron, kvalitetan keks i slično.
Sa godinu dana dijete može već jesti skoro sve (med, citruse, kikiriki, svježe povrće)...što ne znači da mu za prvi rođendan trebate dati čokoladu, pomfrit, čips, smoki, sladoled i slično.
U ovom periodu i dalje treba djetetu pustiti da doji koliko i kad želi,iako se ne treba iznenaditi da se to svede na 1-2 dojenja na dan. (Mi variramo od 2-5 na dan...).user posted image
U početku se hrana miksa jer je bebin trbuščić od svile navikao na majčino mlijeko, pa ga treba polako navikavati na sve težu i težu hranu.Čvrsta hrana treba postati sve gušća, a ako do sada niste, vrijeme je da barem kuhanu hranu prestanete miksati. Možete je gnječiti vilicom ili kuhati isjeckanju na sitne komade. Naravno, pojedina jela se i dalje mogu miskati, ali cilj je da se pređe na žvakanje. Za to je dobro uvesti djetetu komadiće hrane koje samo može jesti (kruh, kockice ili štapiće voća, keks ili kuhane komade povrća). Bit će prljanja, mrva i svega...ali to je dio djetinjstva, ako ne želite da vam se bude pod konac i uživate gledati umrljano dijete :)
Obroci čvrste hrane izgledaju otprilike ovako:
DORUČAK: integralne žitarice, najčešće pahuljice, voće i suho voće
UŽINA: Majčino mlijeko
RUČAK: Integralne žitarice, mahunarke, povrće, maslinovo ulje, jogurt
UŽINA: voće ili voće s jogurtom, nešto za grickanje-dobri su oni stiropor krekeri :), majčino mlijeko ili cijeđeni sok
VEČERA: Integralne žitarice, suho voće, banana, mlijeko (biljno, a kravlje pred prvi rođendan)ili zobeno i rižinouser posted image
PRIJE SPAVANJA: dojenje ili ako baš ne dojite formula, mada se već može dati i rižino i zobeno mlijeko (kravlje)
Voda se može davati između obroka. Pored vode se mogu davati i nezaslađeni čajevi, kompoti i cijeđeni sokovi.
U ovom se periodu uvodi i ostatak namirnica:
VOĆE: ako je sezona-šumsko/bobičasto voće ( ja sam dala mandarine od 10 mjeseci, a neki dan je probao i kivi :)
POVRĆE: kupus, kelj, prokulice, mahune, keleraba, kuhani paradajz i paprike, patlidžan
MAHUNARKE: grah (pasirati za početak!), slanutak, smeđa leća, brašno od slanutka, azuki/aduki grah
MLIJEČNI PROIZVODI: mladi sir, sirutka, jogurt...a kasnije i mlijeko
SJEMENKE: sezam, lan, bundeva ,a može i maslac od istih...a mogu se dodati i u prah mljeveni bademi (oprezno).
ZAČINI: list peršuna, kim, komorač, kopar, kurkuma, malo vanilije, cimeta...ali bolje je bez ikakvih začina
Sve se i dalje kuha na što manje vode, poželjno na pari, a ponešto se već može malo i dinstati. Meni je ova prehrana odlična i za odrasle, tako da u zadnje vrijeme jedem uglavnom ovo što kuham djetetu.
EVO NEKE IDEJE ZA OVAJ PERIOD:
( slobodno komentirajte, pa ću dodati)
Špinat, krompir i mladi sir, prilog riža
(kad kažem prilog- na kraju se sve smiješa u jednu posudicu.)

Dinstani kupus, sa mrkvom, prilog palenta (npr.)
Kelj sa krompirom, prilog proso (bez začina)
Kašica od marelice i kvinoje
Grah sa povrćem, pasirano i na kraju smiksano sa pahuljicama od int. riže ili palačinkama od int. brašna
Karfiol, mrkva, integralni griz, jogurt i gomashio (vidjeti ranije recepte)
Mahune sa celerom i mrkvom (može u sosu od slanutka)
azuki grah sa dinstanim povrćem
Varivo od špinata i patlidžana, uz integralnu rižu i malo jogurta
Palačinke od integralnog brašna sa hurmellom ili hummusom :) ili bez ičega
Griz (ako ima integralni) na mlijeku (biljnom ili kravljem), može se zasladiti bananom ili miksati sa suhim voćem,  rižin slad .Oko prvog rođendana se uvodi i med, koji je recimo sa tahini pastom odličan namaz.
Juhaod zobenih pahuljica i blitve
Špinat ili blitva sa slanutkom
Slanutak sa povrćem ili povrće kuhano na pari u umaku od slanutka i jogurta
Integralna tjestenina sa špinatom i  kukuruza
kvinoja sa lećom i povrćem
kus-kus sa jabukom i mrkvom

Jadranka Boban Pejić autorica knjige "Za bebe i djecu", savjetuje uvođenje seitana (biljno meso), tofua, misoa..
Mislim da je ovo, uz sve one namirnice uvedene ranije, i više nego raznovrsno i dovoljno za kvalitetnu prehranu bebe.
P.S. Ako baš želite, možete uvoditi i neke namirnice koje ne uspijevaju kod nas (kao ja bananu), ali prednost treba dati sezonskom voću i povrću...koje po mogućnosti uspijeva na našem podneblju, jer je to baš prilagođeno našem organizmu.
I da napomenem da uz sva ta jela možete naravno kuhati i piletinu,puretinu...teletinu,ribu...ali to već spada pod drugu temu..pisat čemo i o tomeuser posted image

_____________________________

LAURA 11.01.2002
LANA 23.05.2006
DIAN 21.08.2012-mamin lavić (4180g,50cm)
Mrvica (anđeo)- 29.10.2013
MARIA ROSA 4.11.2014 -4,460 g, 54cm (mamina bumbarica )

(Odgovor članu andydea)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Zdrava prehrana bebe
1.2.2016 9:45:59   
Draska
zdrava hrana je najbitnije u zivotu :) Valjda djete od pocetka znati kako treba imat naviku za prehranu ;)

(Odgovor članu andydea)
Neposredna veza do poruke: 110
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 3 4 [5]
Idi na:







Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!