Čitanje prije polaska u školu (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Od đačića do đaka



Poruka


anne -> Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 13:55:47)

Jučer sam bila na roditeljskom u vrtiću u vezi polaska u školu.
Pokrenula se zanimljiva rasprava o tome što sve spada u pripremu djece za školu.
Trebaju li poznavati slova ili čak čitati.

Jesu li vaša djeca znala čitati kad su kretala u prvi razred?




Renata RR -> RE: Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 13:59:58)

Naš dečko je čitao s 5 velika slova, sa 6 mala... Ostali sada uče čitati, a njemu je dosadno i ne trudi se i onda napravi bezvezne greške... Mislim da je dobro da dijete barem malo poznaje slova i da zna pročitati neke kratke riječi, ostalo može u školi naučiti.




troubled -> RE: Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 14:02:27)

ne trebaju ni jedno no drugo...
ima djece koja čitaju ranije...ili poznavaju neka ili većinu slova...
ali nema mjesta panici ako djecu ranije slova nisu zanimala....zanimalo ih je nešto drugo...
po svim mogućim istraživanjima i praksi, u dobi od 6,5 - 7 godina djeca su spremna da brzo i bez poteškoća usvoje vještinu čitanja ako nisu ranije...

paula je čitala prije 4. rođendana....nitko je nije forsirao nego je forsirala i stalno zapitkivala ona...ali nju nisu zanimale mnoge druge stvari...
magda pozna slova, slovka i piše jednostavne riječi ali to stroga mama učiteljica još ne zove čitanjem...
franku su sva slova "sedam, devet" a prepoznaje brojku 8 [sm=smiley36.gif]

najgore što se može napraviti je ići forsirati prerano...
zato sam uvijek da se djetetu ponude informacije koje ga zanimaju....ako ga zanimaju slova, dobro...ako ga zanimaju nogometaši i tramvaji...opet dobro...
u konačnici, broj pojmova kojim vladaju je vrlo raznolik, ali podjednakog broja...
a čitati se nauči brzo u prvom razredu [sm=smiley1.gif]




pepeljuga -> RE: Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 14:06:04)

Bravo troubi[sm=bravo.gif]

Moj T će tek druge godine u školu al dosta toga zna od lani jer je u grupi sa predskolcima,stalno čita,broji,ful je smisan[sm=bravo.gif]
A na drugu stranu R koji će u 8 misecu 5 totalno je nezainteresiran za te stvari a ja ne forsiram[sm=smiley1.gif]




andydea -> RE: Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 14:26:26)

moja Lanči kreće na jesen u školicu i zna sva pisana i tiskana slova...čita na veliko...i maherica je na kompu[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley36.gif[/image]...ona je dijete koja voli jako slikovnice..tako je sve već počelo od 3 god.




snowwhite -> RE: Čitanje prije polaska u školu (13.3.2013 14:55:38)

bravo za curku,nisam čula da tako rano netko čita
moja voli slikovnice i čita izmišljajući po slikama [sm=smiley36.gif]
IZVORNA PORUKA: troubled

ne trebaju ni jedno no drugo...
ima djece koja čitaju ranije...ili poznavaju neka ili većinu slova...
ali nema mjesta panici ako djecu ranije slova nisu zanimala....zanimalo ih je nešto drugo...
po svim mogućim istraživanjima i praksi, u dobi od 6,5 - 7 godina djeca su spremna da brzo i bez poteškoća usvoje vještinu čitanja ako nisu ranije...

paula je čitala prije 4. rođendana....nitko je nije forsirao nego je forsirala i stalno zapitkivala ona...ali nju nisu zanimale mnoge druge stvari...
magda pozna slova, slovka i piše jednostavne riječi ali to stroga mama učiteljica još ne zove čitanjem...
franku su sva slova "sedam, devet" a prepoznaje brojku 8 [sm=smiley36.gif]

najgore što se može napraviti je ići forsirati prerano...
zato sam uvijek da se djetetu ponude informacije koje ga zanimaju....ako ga zanimaju slova, dobro...ako ga zanimaju nogometaši i tramvaji...opet dobro...
u konačnici, broj pojmova kojim vladaju je vrlo raznolik, ali podjednakog broja...
a čitati se nauči brzo u prvom razredu [sm=smiley1.gif]





mirjana1703 -> RE: Čitanje prije polaska u školu (16.7.2015 21:01:13)

Moja starija nije znala čitati ali znala je neka slova. Ali puno djece u razredu je znalo više pa je učiteljica malo brže išla sa gradivom. To nam je napravilo malo problema jer smo kaskali. [sm=smiley13.gif]




zima1995 -> RE: Čitanje prije polaska u školu (16.7.2015 21:37:08)

Po meni ne bi trebala djeca dolaziti već da znaju čitati jer mi je to totalno bzv da se djecu forsiraju učiti slova prije 1 razreda. A učiteljica bi trebala pratiti program i ići po planu a ne zbog te djece koja dodju sa znanjem, zanemariti drugu djecu. Zbog toga škola i postoji, da se uči [sm=duda.gif]




SILVA123 -> RE: Čitanje prije polaska u školu (16.7.2015 22:41:16)

Nisam za to da se djecu forsira da moraju znati sva slova i čitati prije polaska u školu ali ima nadobudnih roditelja koji insistiraju iz ne znam kojih razloga. Sve neka ide svojim tijekom, škola i jest da se tamo uči, slaažem se.




Stranica: [1]