Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Razgovori u očekivanju (djeteta)



Poruka


Sunshine28 -> Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (17.3.2012 17:48:26)

ja sam na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći od sredine siječnja i kako se čini bit cu do kraja trudnoće (kolovoz/rujan)...
zanima me par stvari pa molim pomoc mame sa iskustvom
1. na temelju cega se racuna iznos naknade? Ja sam cula da se gleda prosjek primanja u zadnja tri mjeseca prije bolovanja - dakle zadnje tri place i sve ostalo sto je firma meni kao radniku isplatila u ta tri mjeseca (bozicnica, regres, stimulacija...). Da li je to istina? Da li se meni naknada racuna samo na temelju place za 10., 11. i 12. mjesec ili u racunicu prosjeka ulazi i regres koji sam dobila u 12. mjesecu?
2. prijateljica koja je imala plaću 3.800 kuna prije odlaska na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći mi je rekla kako joj je naknada za vrijeme bolovanja bila za 400 kuna veća od plaće, da li to znači da su naša primanja za vrijeme bolovanja oslobođena nekog poreza?
2. ceka me komisja za produzenje bolovanja, kako to funkcionira za trudnice? (ako ima netko iz osijeka da zna detalje neka napise, pliz!)
3. da li 45 dana prije termina poroda prestaje bolovanje i pocinje porodiljni dopust? sto ja trebam napraviti za taj "prelazak"?

unaprijed hvala svima koji nađu vremena da odgovore na koje pitanje!





Marti83 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (17.3.2012 19:20:57)

Pošto si na komplikacijama od sredine siječnja trebala si se već javiti u hzzo sa papirima da ti oni dalje isplaćuju plaću.Po novom zakonu odmah od 1 dana kada ostaješ na komplikacijama sve daljnje isplate idu preko hzzo-a a ne preko poslodavca. Prosjek plaće se gleda u zadnjih 6 mj. i to ti mora dati poslodavac,taj papir se inače zove ER-1 zajedno s njim kopiraš osobnu,karticu od tekućeg rn. na koji će ti sjedati uplate, i zdravstvenu. Kada se javiš na hzzo predaš sve te papire i naravno 1 primjerak od bolovanja zajedno sa ispunjenim obrascem koji ti oni daju(to je inače zahtjev za isplatu naknade plaće).I tako to nosiš svaki mjesec najkasnije do 5-og u mjesecu kada treba biti isplata plaće.Naravno 1 put nosiš sve ove prije navedene papire a kasnije samo taj zahtjev i 1 primjerak bolovanja. Drugi primjerak od bolovanja ti uvijek ide poslodavcu. Ako si primala plaću u iznosu većem od 4300(sa svim stimulacijama,regresima i sl..) zadnjih 6 mj.dobivati ćeš maksimalnu naknadu za komplikacije a to je 4257,28 kn.
2. Za prijateljicu ne znam kako je dobila veću naknadu od plaće,treba vidjeti koji joj je bio prosjek plaće.
Za komisiju ideš kod svog doktora opće prakse ,daje ti 3 uputnice za komisiju i kaže ti termin kada će biti(meni je komisija dolazila kod liječnika-mislim da je to sada kod svih).Oni te samo pitaju kada ti je termin,eventualno ti pogleda trudničku knjižicu i kaže do kada ti produžuje bolovanje.Još nikad nisam čula da su vratili trudnicu natrag na posao ako je bila na komplikacijama,tako da je to super.
3. 45 dana prije termina poroda počinje ti porodiljni dopust.Ginekolog ti mora dati potvrdu koju nosiš opet na hzzo tamo gdje si svaki mjesec predavala papire za komplikacije,zatim doznake od liječnika opće prakse za porodiljni i ispuniš još jedan obrazac za početak porodiljnog(daju ti u hzzo).I nakon toga si mirna 6 mj. i ne moraš ići više kod njih.
Ovo je bila procedura kod mene u Puli. Ako ti nešto nije jasno pitaj[sm=smiley1.gif]




Sunshine28 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (18.3.2012 12:54:17)

MARTI HVALA TI PUNO! [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image] [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image]
Predala sam ja sve te "pocetne" papire u hzzo, odnosno to su za siječanj napravile tete iz racunovodstva moje firme, ali kako nisu predale papire do 5. u mjesecu ja nisam u veljači dobila nakandu za siječanj, pa i za siječanj i za veljaču trebam dobiti tek ovih dana (rekli su mi da su isplate naknada oko 20. u mj.)...samo ne znam koliko cu dobiti, svi me zbunjuju...
moja je plaća daleko od 4.300 tako da bi meni bilo super kada bi mi u prosjek uracunali i reges koji sam dobila u 12. mjesecu, to bi mi "podebljalo" nakandu sto nikada nije na odmet [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
Sto se komisije tice sada mi je puno lakse...10.04. mi izlazi 90 dana bolovanaj bez komisije, a zadnjih 10 dana mi je - sta da se lazemo i hvala bogu - puno puno bolje, vise skoro da i nemam tegoba pa sam se bojala da ce me vratiti na posao sto bas i ne bi u 5. mjesecu trudnoće!




Sheilla -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (18.3.2012 17:50:53)

regres ti ne ulazi u naknadu za komplikacije.




PunkMama -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (18.2.2013 10:36:09)

hej curke,ja sam ovde nova... zanima me kako ide to sa zadnjim mjesecom na komplikacijama,naime,u zadnjem mjesecu imam samo 20 dana. e sad,da li ce se meni isplatiti neka svota za tih 20 dana ili...? [sm=zmeden.gif] hvala vam...




lanac3101 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (18.2.2013 10:59:32)

Ovako je islo kod mene u prvoj trudnoci, ako imas tih 20 dana komplikacija ostatak dana ti isplacuju kao redovno porodiljno koje ti bude isplata par dana ranije. Tako da moze
S taj mjesec ocekivati 2 puta isplatu kroz par dana.




Mmaestral -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (20.2.2013 19:32:55)

Ja sam na komplikacijama još od prošle godine ;) Prvo sam išla posebno još kod doktora opće prakse po papire za bolovanje i komisiju, ali od 1.1.2013. se sve to uzima od ginekologa pa je jednostavnije.
Mene zanima da li je naknada na porodiljnom veća od naknade na komplikacijama?
Imam (imala sam) plaću veću od 4258kn koliko dobivam sada na komplikacijama, a ljudi mi kažu da se na porodiljnom prvih 6 mjeseci dobiva 100 % plaće. Da li je to istina ili se dobiva isto 4258kn?




Jana1208 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (20.2.2013 21:59:41)

Istina je, prvih 6 mj. dobivaš prosjek plaće, znači negdje oko 100%, i ja sam tako ( isto mi plaća veća od 4258) do sad...sad mi prošlo 6 mj, pa padam na oko 2600...[sm=smiley13.gif][sm=smiley13.gif]...tužno....[sm=smiley36.gif]




Mmaestral -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (23.2.2013 10:29:03)

Jako tužno [sm=smiley19.gif] Pogotovo sa svim kreditima i plaćanjima. Ja ću morati nakon 6 mjeseci na posao jer mi ne pokriva sve troškove to. 2900 kn moram dati svaki mjesec. Bez bilo kakve tuđe pomoći.




maminangel -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (23.2.2013 10:44:03)

A neznam šta je gore[sm=smiley19.gif],pogotovo ako nemaš kome ostaviti tako malo djete,pa ti sad od dva zla odaberi manje..[sm=smiley13.gif]




seraphyme -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (23.2.2013 12:00:22)

cure, znate da možete zamrznuti kredite?




Mmaestral -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (24.2.2013 11:08:12)

Prvi glas mi... Kako? Ja si planiram uzeti ono pola radnog vremena, od 6mj do 1 god. S time bi uspjela i dojiti ako budem, a i zaraditi dovoljno. A nadam se da će baka ili dragi uspjeti biti ta 4 sata s bebicom.




seraphyme -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (24.2.2013 11:13:30)

odeš u banku i objasniš kako si na porodiljnom i želiš zamrznuti kredit, mislim da se može do godinu dana. plaćaš neke kamate ili nešto, ali ugl se može dogovoriti. pbz je malo tvrd orah, ali napišeš dopis u središnjicu. ako te u podružnici hoće otpiliti, u dopisu napoišeš da ćeš biti prisiljena prijeću u drugu banku gdje ti omogućuju zamrzavanje... upali svaki put. baš moja kolegica će to napraviti i biti doma sa bebom godinu i pol.




Mmaestral -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (24.2.2013 20:19:07)

Zakon! Hvala na info! Kad bih to napravila ne bi uopće više morala brinuti o novcima. Samo što je moj kredit dignut na sestrino ime. Ona ima povoljnije mogućnosti. A onda ne mogu dokazati da je moj kredit da mi ga zamrznu zbog porodiljnog.[sm=smiley35.gif]




seraphyme -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (24.2.2013 20:30:39)

oh. pa ne znam onda. možda da seka provjeri jel može ikako zamrznuti




danijela8 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (24.2.2013 21:08:14)

Je li netko od vas možda zna, meni je situacija ovakva: 45 dana prije termina mi ističe ugovor koji mi sadašnji poslodavac ne namjerava produžiti, je li ja moram opet se negdje prijavit da ne izgubim pravo na porodiljni za zaposlene, i ako da, jel se taj zadnji misec uzima u prosjek plaće za obračun porodiljnog? thanks




Jana1208 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (25.2.2013 21:39:49)

Seraphyme hvala puno...evo mi danas bili i u mojoj i u mm banci...poslat ćemo zahtjeve pa vidit dali nam se isplati...ako se odlučimo na koju od opcija, ja neću morati ići prije radit, a to bi bilo sjajno...pošto se moj mali sisavac ne odvaja od mene....[sm=smiley36.gif][sm=smiley36.gif] a i meni nekako teško je ostavit još...[sm=smiley36.gif]




lenka gk -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (26.2.2013 12:31:32)

Imam jedno pitanje, ako netko zna odgovor u mom slučaju!

Ne komplikacijama sam od 01.01. radi mirovanja, 04.02. izgubila sam anđelića u 20-tom tjednu.
Za sada me gin. vodi još na komplikacijama, jer još čekam patohistološke nalaze, zanima me koliko mogu biti na bolovanju, po pravilima naše države???
Imam i uputnicu za psihologa kojeg namjeravam obavit.
Zanima me koliko mogu biti na bolovanju na račun HZZO-a??? Postoji li neka caka da ostanem čim duže, jer fizićki se oporavljam, ali psihićki nisam baš naj,naj i nemogu si još zamislit povratak u onu ludnicu od mog posla.
A ako mi HZZO ukine bolovanje, mislila sam otić kod doktora opće da mi produži još malo, samo neznam kako će moj poslodavac reagirat na to, jer onda ću biti na njegov teret. Al ja još nisam spremna vratit se.
Koliko dugo, pošto anđelića nemam, imam ja pravo na bolovanje na račun HZZO-a????




Afrodita83 -> RE: Bolovanje zbog komplikacija u trudnoći (12.3.2013 8:44:49)

Mislim da ti je najpametnije otić k doktoru i u HZZO i pitati. Oni te cake najbolje znaju, a ima i tamo normalnih ljudi koji će sigurno razumjet tvoju situaciju...između ostalog, i psihijatar ti može na temelju svoje dijagnoze propisat bolovanje.




Stranica: [1]