|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Infektivna mononukleoza
27.4.2011 9:49:15   
njanja
Eto i to smo doživjeli......
SVE OK!!! odmah da na početku kažem...
Da nije jan imao prošli tjedan urinarni infekt i da nismo vadili krv, ne bi ni znali da ju ima, prošla bi sama od sebe.....Limfni čvorovi su mu ok, nije zarazan više, može van, dapače kaže dr što više biti na moru, suncu u šetnjama i što više piti...samo još cijeli slj tj bez vrtića jer tamo ne bi dobio odgovarajuću njegu...

Inače samo da znate, svašta sam pročitala na netu jer mi je prvotno bio ŠOK jer sma ju preboljela sa 18 god i to je bila najgora bolest koju sam imala-uglavnom: "kod djece do 5 godina je u 90 % slučajeva asimptomatska", dakle ne razvijaju se simtomi koji se razvijaju kod odraslih osoba=povišena tjelesna temperatura, povećani limfni čvorovi i upala grla, a ja bi dodala i gnojne naslage na grlu koje sam npr ja imala prije 15 god kad sma ju preboljela.

Evo par info s neta da imate ako, nedaj Bože, budete trebali:

s wikipedije: ***Mononukleoza, poznata i kao bolest poljupca, je zarazna bolest uzrokovana Epstein - Barrovim virusom (EBV) u 90% slučajeva, a u preostalih 10% citomegalovirusom (CMV). Kada se djeca zaraze ovim virusom, infekcija obično prolazi bez simptoma. Ukoliko se odrasli zaraze, 25-75% će razviti simptome ove bolesti za koju su tipična tri simptoma: povišena tjelesna temperatura, povećani limfni čvorovi i upala grla.

***obično se prenosi ljubljenjem i dodirivanjem dijelova tijela i predmeta natopljenih zaraženom slinom. Budući da je prijenos kapljicama malo vjerojatan, izolacija oboljelih nema smisla. Virus u domaćinu ostaje doživotno; prvih 18 mjeseci nakon infekcije izlučuje se slinom, a nakon toga povremeno. Osobe slabijeg imunološkog statusa (praktički svi bolesnici s AIDS-om, 25-50% osoba s presađenim organima) češće šire virus.


***4-8 tjedana nakon infekcije pojavljuju se prvi simptomi: malaksalost, gubitak apetita i zimica koji po nekoliko dana prethode početku upale grla, vrućice i povećanja limfnih čvorova. Teški oblik upale grla obično natjera bolesnike da potraže medicinsku pomoć. Povremeno će bolesnici zamijetiti samo vrućicu ili povećane limfne čvorove ili će u njih biti prisutna samo jedna od komplikacija. Većina bolesnika tuži se na glavobolju i malaksalost.


***Infekcijska mononukleoza je u većini slučajeva bolest prirodno ograničena trajanja. Upala grla je intenzivna 5-7 dana, a nakon toga jenjava u tijeku slijedećih 7-10 dana. Povišena temperatura obično traje 7-14 dana, ali ponekad može potrajati i nešto duže. Limfni čvorovi se najčešće smanjuju tijekom 3 tjedna. Umor je najtvrdokorniji simptom. Većina bolesnika se za 3-4 tjedna osjeća dovoljno dobro za povratak u školu ili na posao, ali poneki bolesnici mjesecima mogu osjećati iscrpljenost, smetnje koncentracije i nemogućnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Obično su to bolesnici koji su imali blagi početak bolesti, bez teškog oblika upale grla i visoke vrućice. Od ostali laboratorijskih nalaza tipično je umjereno povećanje razine jetrenih enzima (transaminaza). Definitivna dijagnoza se postavlja serološkim pretragama, kojima se dokazuje prisutnost protutijela protiv EBV-a.
Bolest najčešće prolazi bez komplikacija. U vrlo malom broju slučajeva dolazi do težih promjena u krvnoj slici (leukopenija, trombocitopenija), do meningitisa, encefalitisa, miokarditisa itd. Ruptura slezene je izuzetno rijetka komplikacija, do koje može doći zbog udarca u trbuh kod izrazitijeg povećanja slezene.


***Više od 90% slučajeva bolesti ima dobroćudan i nekompliciran tijek

***Liječenje je simptomatsko jer nema lijeka protiv uzročnika. Bolesnicima se preporučuje:
mirovanje - bolesnici trebaju mirovati, što ne znači da trebaju strogo ležati u krevetu jer nema dokaza da strogi odmor pospješuje oporavak
pijenje većih količina tekućine dok traje vrućica
po potrebi uzeti lijekove za sniženje visoke temperature koje preporuči liječnik. Djeca do 12 godina trebala bi izbjegavati acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin. Andol) zbog opasnosti od komplikacija (Reyov sindrom).
pastile ili tvrdi bomboni mogu se uzeti kod grlobolje jer njihovo žvakanje pospješuje izlučivanje sline i gutanje nakupljenog sekreta
izbjegavati sportove 6-8 tjedana - zbog rijetkih komplikacija kao što je prsnuće slezene


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 9:58:37   
modesty blaise
ajde njanja nek je to prošlo  ovako brzo i skoro bezbolno....user posted image user posted image
skroz te razumijem da si se prepala...meni je kćer dobila mononukleozu u 7. razredu , i to u jakom obliku...
natečena jetra i limfni čvorovi ko šake..užas...preležala je 6 mjeseci doma, i slijedečih 6 bili još na oprezu i stalnim kontrolama...svo vrijeme bila na rigoroznoj dijeti (ne trebam ti ni reči kako jejadna smršala a ionak je ništa nema za vidit)...tjelesni ni dan danas ne smije raditi...al dobro, prošlo je

ljubi Janauser posted image

_____________________________

Sebastian, 01.09.2010

...I believe in pink... I believe in being strong when everything seems to be wrong...I believe in kissing, kissing a lot...I believe that tomorrow is another day...and...I believe in miracles...

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 9:59:13   
Ruža
Bitno je da je Jan o.k. i da je sve završilo bez većih komplikacija. Ljubi velikog dečka.user posted image

_____________________________

Samo luda mama...

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 10:02:55   
njanja

IZVORNA PORUKA: modesty blaise

.svo vrijeme bila na rigoroznoj dijeti (ne trebam ti ni reči kako jejadna smršala a ionak je ništa nema za vidit)...



joj da da, jan je ionako mali komarac, a sad još neće ni ništa da jede, živi na jogurtima i štapićima i sokovima od naranče, to mi je najgore od svega....

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu modesty blaise)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 10:21:46   
maja
A mrva mala, glavno da je prošlo!

_____________________________

"Dok je prije postojalo samo jedno bez čega ne mogu živjeti, sada je nastalo dvoje.
Nije bilo diobe - moja se ljubav nije sada podijelila između njih; nije to bilo tako. Prije kao da mi je srce naraslo, nabujalo do dvostruke veličine u tom trenutku."

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 10:27:10   
BUMBI
Ajme,mišić mali..puno mi ga ljubiuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

DINO I LUKA-mamine najveće sreće!!!!!
Stigla i princeza ANA!!!

(Odgovor članu maja)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 12:38:51   
pincirotvajler
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Ljubav je slijepa i zbog toga joj je tako izoštreno čulo dodira."

(Odgovor članu BUMBI)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 13:18:36   
natalijax
miško mali,nek je samo on ozdraviouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu pincirotvajler)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 13:56:50   
anaxx
ajme njanja dobro da je sve dobro prošlo, odnosno da se nije zakompliciralo jer niste znali... pusa Janu...
takve se stvari baš vole dogoditi na blagdane... i mi smo imali ''veselje''...

_____________________________

mama jednog velikog i jednog malo manjeg dečka... dva mamina zlata... dočekali smo i Katju ... treće zlato u maminom srcu :)

(Odgovor članu natalijax)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 16:18:26   
Wukovarka
Ljubi ga puno, bitno da je prošlo!!

user posted image

(Odgovor članu anaxx)
Neposredna veza do poruke: 10
   [Obrisani korisnik]
27.4.2011 16:21:19   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Wukovarka)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 16:23:50   
cuba
Šaljemo puse malom slatkišu, da se više ne ponovi :-*****

_____________________________

Roko i Dino user posted image

(Odgovor članu Wukovarka)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 16:35:41   
njanja
e dobra je stvar: NEĆE SE PONOVITI...virus ostaje u tijelu cijeli život, ali se ne aktivira....user posted image

hvala svima na hugićima i pusicama

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu cuba)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 18:50:33   
pticica
IZVORNA PORUKA: cvrčak

user posted image  za Jančinu.

Hvala za info zlu ne trebalo.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Infektivna mononukleoza
27.4.2011 21:04:52   
pepeljuga
IZVORNA PORUKA: BUMBI

Ajme,mišić mali..puno mi ga ljubiuser posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ništa u životu nije tako loše, da nebi moglo biti i gore, ali ni tako dobro da nebi moglo biti bolje!! :))


(Odgovor članu BUMBI)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Infektivna mononukleoza
28.4.2011 0:43:48   
lilia
Ma Jan će ti sve to nadoknaditi sad kad ga nona uhvati šopati, vidjet ćeš. Nećeš ga prepoznati na kraju.
Pusa za ozdravljenje.user posted image

_____________________________

Drekavac Mihael stigao 11.11.2010.

(Odgovor članu pepeljuga)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Infektivna mononukleoza
28.4.2011 7:08:08   
mami 36
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Odgovor članu lilia)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Infektivna mononukleoza
2.5.2011 16:31:36   
Zvonki
user posted image  Drago mi je da je sve prošlo u okviru ovih 90%

_____________________________

.-..-.
`·.·´
?/
/?
/ \ Bože, molim Te za strpljenje...I to želim odmah sada!


(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 18
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!