Upoznavanje sa ABR-om (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Djeca s posebnim potrebama



Poruka


Dabona -> Upoznavanje sa ABR-om (30.12.2010 1:15:41)

Od nedavno se pojavila metoda koju je razvio ruski matematicar koji se zove Leonid
Blyum.Razvijala se u poslednjih 10 godina. Zove se Advanced Biomechanical Rehabilitation ili ABR.Metoda se bavi najvise 3,4 i 5 stepenom CP-a,ali i drugim bolestima i stanjima koje za posledicu imaju motoricki deficit.Metoda je ne invazivna,od deteta ne zahteva nikakav napor,mnogo je laksa za nauciti od recimo Bobath metode koja je vrlo komplikovana za roditelje.ABR je zamisljen i koncipiran tako da teoriju i praksu ove metode nauce i sprovode roditelji u svom domu.Laka je za ucenje i jednostavna i zbog toga se meni jako svidela. Nacelo ove metode je SVE DOK JE PRISUTNA LOSA STRUKTURA TELA<BICE PRISUTAN LOS POKRET ILI CE ON BITI ODSUTAN. ZA razliku od ovih koji tvrde da je ostecenje mozga prepreka za znacajan napredak deteta,a u nekim slucajevima i potpuni oporavak motorike.Leonid tvrdi da je to moguce. U cemu je razlika izmedju ABR-a i ostalih metoda.Kao sto verovatno znate,culi ste,da recimo Bobath pokusava da putem pokreta i vezbi,tj. treninga utice na mozak,da inhibira abnormalne reflekse i obrasce ida promovise pravilne obrasce i reakcije uspravljanja.sve to pomocu pokreta.Bobath je priznat u svetu i ima rezultate.to se ne spori,medjutim kod dece koja su 4 i 5 stepen ostecenja cesto nema nekih velikih rezultata i napretka. zasto? Zato sto potencijal za napredak lezi u kvalitetu strukture fascija (vezivno tkivo). Prema ABR-u kada mozak biva ostecen,vezivno tkivo je prva zrtva ostecenja mozga.
Sta su fascije-- vezivno tkivo se nalaze u zglobnim kapsulama,potkoznom tkivu,misicima,oblaze kosti,organe zatim vezivno tkivo daju cvrstinu i oblik unutrasnjim organima, pa tako i celom telu.Da bi bilo jasnije,ovde ne pricamo o obicnim,skeletnim misicima,onim koji su spasticni.Po ABR-u i novijim medicinskim istrazivanjima,fascije odnosno vezivno tkivo svojim pasivnim karakterisikam istezanja omogucava telu da bez problema nosi svoju tezinu.To ustvari znaci da se telo nece ugibati pod sopstvenom tezinom jer ga vlakna vezivnog tkiva drze stabilno. Problem se javlja kada je vezivno tkivo slabo pa ono svojim pasivnim karakteristikam nije u stanju da obavlja tu funkciju. Misici preuzimaju narusenu funkciju i pocinju zahvaljujuci svojom abnormalnom aktivnosti da da ju telu stabilnost i potporu prilikom mirovanja ili prilikom izvodjenja nekog pokreta.Obzirom da rade tada dve stvari odjedanput pokret je los i nefunkcionalan. Da bi slikovito objasnio-zamislite da je telo automobil.Vezivno tkivo su amortizeri na kojima se celo telo drzi,a obicni misici su samo volan kojim se telo upravlja.Kad automobil ostane bez amortizera,onda vi morate da auto podignete svojim rukamai da ga nosite obicnim misicima jer su fascije otkazali,a u isto vreme morate da upravljate volanom.To je ono sto se desava kod CP-a Obicni misici preuzimaju funkciju fasica i zbog toga kretanje ne moze biti efikasno. Kod CP-a obicni misici obavljaju funkciju koja im nije primarna.Obicni misici obavljaju fine motorne radnje kao sto su balans tela i pokreti,dok vezivno tkivo nosi tezinu i strukturu tela.Kad se ostecenje mozga desi,ono prvo pogadja fasicej tj vezivno tkivo.
Logicno pitanje koje se postavlja je kako vezivno tkivo nosi tezinu tela, daje mu potporu i stabilnost?Jedinstvena struktura vezivnog tkiva dozvoljava da se vlakna (kolagena i fibrozna ,od kojih je to tkivo sacinjeno)pasivno istezu i skracuju kao i da se vracaju u prvobitno stanje. Drugim recima elasticna su. One prozimaju sva tkiva ,kao nekakva mreza i tako ih sve povezuju cineci jednu celinu. Kako bih vam slikovito objasnio ,poredicu telo sa neboderom. Visoka zgrada stoji uspravno ,stabilno,ima dozvoljene osilacije pomeranja usled vetra ili zemljotresa,spratovi se neurusavaju...Sve te karakteristike, mogu da se zahvale samo jednom gradivnom elementu a to je celicna armatura. Kada ne bi bilo armature zidovi zgrade bi morali da budu jako debeli kako bi oni preuzeli funkciju nosenja tezine,stabilnosti i dr. Jasno je da se armaturu poredim sa vezivnim vlaknima a zidivi sa misicima. Drugim recima kada je unutrasnja struktura tela slaba (vezivni tkivo) onda su povrsinske strukture (misici)jake telo gubi svoj normalan anatomski izgled. Ti misici koji daju telu stabilnost i potporu su upravo oni spasticni koji zbog svoje nove i nametnute funkcije vise nisu u stanju da izvedu pokret.
Sta zapravo ABR tvrdi- kod CP dece i druge sa motorickim deficitima zapazicete da strukture tela nisu normalne.To je iz razloga koji sam naveo gore.Recimo videcete da je grudni kos ili upao ili bacvast,da je karlica mala.da kljucne kosti nisu skoro paralelne kao kod zdravih osoba,nego su vise podignute i idu u nazad.Lopatice cesto proklizavaju i
mnogo se pomeraju vise nego sto je to normalno.Slabost vezivnog tkiva moze da se vidi i na jednostavnom testu rotacije uveta kada ga je moguce kod neke dece rotirati oko svoje ose skoro za 360 stepeni. Drugi test koji moze da uradi svaki roditelj sa svojim detetom je da pokusa da mu kopmresuje grudni kos,tada se on ugiba i lako se kopresuje. To isto probajte sa zdravim detetom i videcete da je to nemoguce.Cak i sa decom koja su jako slaba i mrsava.To nam govori da ta kopresivna slabost nije u vezi sa misicnom snagom deteta
Kompresivna slabost-Zamislite globus koji ima uspravne i vodoravne linije. Kada pocnete da ispumpavate globus ove linije ce poceti da s krive i izvijaju.To se desava sa telom kod CP-a. Kod zdravih ljudi glatka muskulatura je dovoljno jaka da tezinu struktura slojeva koji su iznad nje,kao i da daju telo oblik i volumen.Kada tonus fascija opadne,telo se bukvalno izduva kao onaj globus,a svi slojevi koji su iznad se ispomeraju.
Zasto je ovakav pogled na CP bitan,sta se zapravo dobija time..? Slojevi koji su iznad glatkih misica,sto znaci kosti...pocinju da se pomeraju,da se rotiraju,menja se normalan odnos izmedju njih.Cim se to desi menja se i pravac prostiranja obicnih misica jer se misici pripajaju za kosti (najvecim delom).Recimo.uzmimo dva rebra..jedno iznad drugog.Za ta dva rebra pripaja se jedan medjurebarni misic.ON ima jedan pripoj na gornjem rebru i jedan pripoj na donjem rebru.Njegova jedina funkcija je da se kontrahuje(skupi) prilikom izdaha i da se de kontrahuje(izduzi) prilikom udaha.Ako dodje do pomeranja rebara na bilo koji nacin,recimo da se smanji prostor izmedju ta dva rebra,ugao pod kojim stoje jedno u odnosu na drugo,jedno rebro se preklopi preko drugog,posto misic ima svoja dva pripoja na tim rebrima,pomerice se ti pripoji zajedno sa rebrima i promenice se pravac prostiranja misica ili ce se recimo misic skratiti,pripoji ce biti blizi jedan drugom,ako se prostor izmedju rebara smanji.To znaci da ti misici vise ne mogu da obavljaju normalno svoju funkciju,jer jednostavnonisu na svom mestu.Ovaj fenomen ABR naziva POGRESNO MESTO,POGRESAN POKRET. ABR smatra da je ovo jedan od najbitnijih faktora spasticiteta.
Zasto je to bitno? Po ovoj teoriji ABR se ne bori protiv spasticnog misica jer je on simptom,KOMPRESIVNE SLABOSTI dubokih slojeva fascija!!!! ABR ne deluje direktno na obicne misice,vec jaca fascije i time vraca formu i kvalitet strukturi. U klasicnoj medicini sigurno ste culi da se koriste aparati da bi se segment tela na silu doveo u odredjeni polozaj,koriste se istezanja spasticnih misica i jacanje suprotnih misicnih grupa. Klasicna fizikalna medicina se koristi tim sredstvima,Bobath pokusava da opusti spasticne misice jer je ostecenje centralnog karaktera,pa to znaci da se mora delovati na mozak. ABR deluje na jacanje slabih fascija i povecava njihovu sposobnost da nose tezinu tela.Bukvalno se moze reci da ponovo napumpava onaj globus i pokusava da one uspravne i vodoravne linije vrati na svoje mesto.Kada dodje do oporavka strukture do tog nivoa funkcija se spontano vraca.
Kako ABR radi? Pritisak ruke se preko odredjenih materijala prenosi do dubokih vezivnog tkiva.Taj pritisak pretstavlja kineticku energiju koja se ubacujeu strukture.
Rezultati sa najtezim oblicima CP-a su zaista fantasticni,bolji nego sa ijednom metodom sa kojom sam ja upoznat. Metoda zahteva dosta rada,nije carobni stapic,ali garantuje konstantan napredak po fazama,sto se meni jako svidelo,jer do sada ja sam se naslusao prica;" ne zanmo,videcemo itd. Svako dete koje ode na procenu,biva slikano i snimljeno kamerom da bi napredak mogao da se uporedi.Napredak se meri u broju sati sprovedene terapije na odredjenom delu tela. Nema lazi nema prevare.
O svemu sto sam vam napisao mozete saznati mnogo vise na http://abrsrbija.blogspot.com/
, http://www.abr-denmark.com/ , http://blyum.typepad.com/on_abr_and_beyond/
ABR kurs se planira pocetkom treceg meseca sledece godine u Rijeci pod organizacijom ABR denmark. Nadam se da sam vas vise zainteresovao jer se borim da priblizim ovu metodu i roditeljima u Hrvatskoj.
Sta god da se vas zanima slobodno se javite ,ja sam vam na rapolaganju.Moj mail je vujasics@yahoo.co,




Stranica: [1]