nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (Puna verzija)

Forum >> [Trudnoća] >> Trudnoća i porod



Poruka


martina33 -> nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.5.2008 20:04:30)

drage moje trudnice...moram s nekim podijeliti svoje iskustvo u vezi mjerenja nuhalnog nabora jer znam da će mnoge od vas proći taj postupak...mama sam jednog osmogodišnjaka(33god) i moram za početak reći da meni nitko prije 9 godina nije mjerio nuhalni nabor,a i bolje jer sam tada bila puuuno opuštenija...sada sam ponovo trudna 15 tjedana i naravno,doktor mi je mjerio nuhalni nabor...hoću reći,on je mislio da mjeri nuhalni nabor...kreten!po zanimanju sam netko tko dobro zna  što zadebljani nuhalni nabor znači  ...eto,razgovor i pregled su otprilike tekli ovako(mjerenje se događa na normalnom,starom 2d ultrazvuku i traje 2 minute):kaže meni poštovani docent da je nuhalni nabor 5 milimetara,da mu se to ne sviđa,da mi neće lagati u oči i da se niš ne uzrujavam jer tak do amniocenteze nemrem niš napravit,a onda će mi on "pomoći" da to riješim?!mislim si ja kak bumo to riješili???pa to je već onda sa 22 tjedna inducirani porod!nisam dobila ni jednu mjeru s ultrazvuka,a nalaz mi izgleda tako da me sram nekom pokazat...
naravno,sva sreća da znam sve o tome pa sam prvo otišla vadit krv za kombinirano biokemijsko ultrazvučni test(od 11.-13.tjedna) u laboratorij breyer(nalaz gotov isti dan,350kn)..tada sam otišla u polikliniku harni koja jedina u zagrebu ima licencu za takvu dijagnostičku pretragu i doktorica me oduševila sa svojim znanjem u tom području..nuhalni nabor mi je mjerila tridesetak puta i najveća mjera je bila 1.3mm...pogledala je bebin mozak,srce,mjehur,žumanjčanu vrećicu,kralježnicu,ekstremitete...dobila sam i sve bebine mjere...pregled je trajao sat i deset minuta(već su mi utrnule noge),a nalaz izgleda kao da sam bila u nekoj europskoj klinici... test iz krvi mi je pokazao da mi je rizik za down sindrom 1:8000...poštovani docent mi je uzeo sa svojom bahatom i punom sebe izjavom 5 godina života...također sam bila i kod profesora malčića na rebru koji slovi kao jako dobar dječji i fetalni kardiolog i on je potvrdio sve identično kao i dr.halmi da je s bebom sve super(naravno,nisam mu rekla da sam bila kod nje)..
drage moje cure,iz mog primjera naučite da doktori svaštare i misle da sve znaju...doktori nisu bogovi i nisu nepogrešivi...zato,kad vas netko prepadne kao i mene,nemojte se bojati tražiti drugo mišljenje...




mirna -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.5.2008 20:09:34)

čudi me martina kako u hr može svatko raditi ovu pretragu...[sm=zmeden.gif] u slo ju mogu napraviti samo za to obrazovani gin ( u pokrajini od kuda sam ja samo jedna gin radi ovu pretragu). Kod mene je pretraga trajala skoro 1 sat jer je mali spavao, pa ga nije mogla točno izmijeriti dok ga nije probudila. Sve nalaze sam dobila isprintane skupa s UZ fotografijama. to je bilo prije skoro 3 godine. platila sam oko 350 kuna.




Puli -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.5.2008 20:20:59)

ja se slažem s tobom mirna
kod nas nema reda svi znaju[image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/zmeden.gif[/image] i rade sve
ja sam zato išla privatno i drugi put ću opet

i uvijek sam za to da se traži drugo mišljenje






evanda -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.5.2008 20:51:14)

IZVORNA PORUKA: martina33

naravno,sva sreća da znam sve o tome pa sam prvo otišla vadit krv za kombinirano biokemijsko ultrazvučni test(od 11.-13.tjedna) u laboratorij breyer(nalaz gotov isti dan,350kn).
Martina, ajd mi, molim te, napiši adresu i tel.broj gdje si vadila krv ( nisam iz Zgba, živim u Brodu), pa se ne snalazim....meni će to trebati u lipnju....unaprijed ti hvala




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (20.5.2008 21:53:28)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




martina33 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 13:51:38)

hvala cure...moja jedina namjera je bila da utješim nekoga kome će se to sigurno isto tako dogoditi i kome će se tresti ruke dok će pretraživati cijeli internet u vezi toga...imate pravo,to je hrvatska stvarnost...neću vam ni reći da mi je on mjerio posteljicu,plodnu vodu i ušao je u pola bebina mozga...i naravno da mu je ispalo 5 mm...svatko može pogriješiti,ali mene je najviše iživcirala ta prepotentnost u stilu ja sam docent i ja sam nepogrešiv??!!
inače mama mi je laborant i zvala je labos u petrovoj za taj test...znate što joj je rekla glavna doktorica iz tog labosa?neka ne paničarim jer svaki dan imaju desetke izbezumljenih trudnica koje dolaze sa nebuloznim mjerama nuhalnog nabora i na kraju sve bude u redu...to znači da se ovo što se meni dogodilo,događa puno češće nego što to mislimo...
i nikada mi doktor nije rekao ni da pijem folnu kiselinu,ni da postoji taj test koji se radi između 11. i 13.tjedna,a zapravo je pouzdaniji od tripl testa...sama sam otišla napravit krvne pretrage,pretrage urina,test na sifilis i hepatitis,briseve rodnice na streptokok itd...on me naravno popljuvao da ti brisevi ništa ne znače?!a  svi znamo što se može dogodit ako dijete pokupi streptokok ili još neku takvu životinjicu pri porodu...
sva sreća da mi je to druga trudnoća,ali onda se opet pitam zašto ja sama sebi moram biti doktor i zašto bi ja uostalom o tome trebala znati bilo što..
puno mojih dobrih trudnih prijateljica ima slična iskustva...
neću vam ni reći da sam kod njega platila 2 minute ultrazvuka 350 kn(govorimo o starom ultrazvuku),a kod dr.halmi me sat vremena 3d ultrazvuka koštalo 300 kn..
krv sam vadila u laboratoriju breyer(350kn)-imaju svoju web stranicu.to im je novi test,vrlo su ljubazni i isti dan se dobiju nalazi na mail adresu...




Dajana -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 15:57:08)

Moram priznati da ja do ovog foruma nisam čula za nuhalni nabor i koliko se sjećam nitko mi ga nikada nije spomenuo, niti da bi u tom tjednu trudnoće trebala obaviti tu pretragu.
S obzirom da sam imala 38 godina kad sam bila trudna sa zadnjom bebicom, doktor kojeg posjećujem 16 godina i imam u njega puno povjerenje, rekao mi je da napravim triple test što i jesam te amniocentezu koju ja nisam htjela. Spominjao je i neku pretragu u jako ranoj trudnoći koju obavlja jedan doktor samo na Rebru. Zaboravih koji.
Dakle Martina, prosvjetli nas pa nam napiši ako znaš kada je potrebno raditi tu pretragu.




mirna -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 16:02:16)

to ti mogu i ja reči: od 10-12. tjedna. mislim da smo već pisale o toj pretragi, ali je naravno sve izbrisano..




tina1602 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 16:10:25)

niti jado ovoga foruma to nisam znala [image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/zmeden.gif[/image] niti čula za to [image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/zmeden.gif[/image]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (21.5.2008 16:14:59)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




martina33 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 19:41:50)

slažem se s ivom...to tako nekeko ide...osim što je taj najraniji test navodno najtočniji(oko 95% i pokazuje rizik za down i edwards sindrom) za razliku od tripl testa koji je oko 80% točan...da meni nije bilo ove frke,vjerojatno bi radila samo taj tripl test...bez obzira na niskorizičan prvi nalaz,doktorica će mi opet s 16 tjedana napravit kompletna mjerenja na ultrazvuku(anomaly scan) i napravit ću double test...onda doktorica uzme rezultat prvog testa i double testa i na kraju dobije opet neki  rezultat...sve u vezi tih pretraga odlično piše na web stranici poliklinike harni...
meni je bilo super u prvoj trudnoći prije 9 godina...nitko nije ni spominjao nikakav nuhalni nabor,ni tripl testove,ja mlada,bedasta,bez interneta i na kraju totalno sretna i neopterećena...
hvala bogu da danas postoje nove dijagnostičke metode,ali s obzirom na doktore (čast izuzecima) koji su negdje na nekom seminaru samo čuli za mjerenje nuhalnog nabora,a kasnije nisu pristupili kompletnoj edukaciji na tom polju,mislim da vrlo često rade pogreške i tako stvaraju neugodne osjećaje u čovjeku...
samo da vam kažem da se meni muž doslovno onesvjestio na cesti kad je čuo nalaz...užas! i onda vam trudnica skuplja  svog macho muškarca s ceste i vozi ga doma[image]http://www.ringeraja.com.hr/forum/smileys/smiley36.gif[/image] ... eto,što smo mi žene..stijene!
meni je ovo bila škola,a znam puno toga o tome,ali ne mogu si uopće zamislit kako je curama koje nemaju pojma o tome,a dogodi im se takva kao "loša " vijest?!




Dajana -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (21.5.2008 20:40:10)

Dakle ni ja kao ni ti Martina nisam imala pojma niti mi je itko spominjao takve testove u prve tri trudnoće, nije bilo potrebe i bila sam totalno neopterećena.
U zadnjoj sam bila itekako opterećena zbog svojih 38  godina pogotovo u prvim mjesecima trudnoće. Nakon triple testa sam se smirila jer je bio ok ali da mi nitko nije rekao za tu pretragu, zbilja me to ljuti. Trudnoća mi je bila sve 5 i sve je jako dobro prošlo, ali samo ja znam kako mi je bilo u početku trudnoće.




ivana0015 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.6.2008 13:35:07)

ja sam bila prije 2 dana na ultrazvuku i dok me je pregledavao spomenuo je nešto u to smislu da nabora nema što je dobro. neznam da li je mislio na nuhalni nabor-ali mislim da je nešto u tom smislu i rekao. znači on to može vidjeti ultrazvukom?




mirna -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (20.6.2008 13:40:32)

Nuhalni nabor se izmjeri  ultrazvukom, ali to je specijalna pretraga. Ovdje imaš nešto o tome.




ivana0015 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (22.6.2008 22:43:31)

mirna..puno hvala-jako lijepo je objašnjeno.




Anoniman -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (17.7.2008 12:56:46)

Drage djevojke,

kod vas u Hrvatskoj imaju licencu za odčitak nuhalne nabore samo dva ginekologa a to su:
Vesna Harni
Mario Podobnik


A to možete saznati na ovoj stranici http://www.fetalmedicine.com/downs/ntsonog.php, na kojoj se s vremenom aktualiziraju podatci, tako, da možete biti na tekučem, tko je specializiran za to.





mirna -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (17.7.2008 13:27:04)

Hvala na ovoj informaciji.




Anoniman -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (19.3.2009 14:45:44)

Slažem se s Martinom. Ja sam odbila test na Down jer me nije brigalo, odlučila sam roditi svoje dijete bez obzira na sve. Nakon što su mojoj sestrični rekli da mali ima Down, a rodila je zdravo, prekrasno dijete sumnjala sam u sve pretrage. Ali, kako idem u Polikliniku Harni, bez obzira na to što sam odbila test, dr. mi je izmjerila nuhalni nabor i sve ostale mjere koje se uzimaju u 12. tjednu. Sve je ok i ja sam mirna. Mogla sam ići još vadit krv da budem 100% sigurna, ali ja sam odlučila da neću (to ne znači da je to ispravno). Svima Vama koji želite znati, preporučujem Polikliniku Harni, jako su dobri dijagnostičari, i zaboravite da ste u Hrvatskoj kad ste u njihovoj ordinaciji. Nadam se da ovo neće biti izbrisano i shvaćeno kao reklama. Da je bar moja sestrična prije 3 godine znala za Harni - uštedila bi si mnogo živaca i suza. Inače uzv košta 200 kn, sasvim pristojno.





tarapearl -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (19.3.2009 15:01:50)

I ja kad sam bila prošli tjedan sa 12 tjedana na ultrazvuku i rekao mi doktor, a pregled je trajao oko 20-tak minuta , da nema šta mjeriti nuhalni nabor da je sve ravno.
[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
i svi ti primarijusi i doktorčići ne mogu shvatit  koliko znaju biti bezobzirni.
Kaj je njima?! I ne daj Bože da koja  pobaci od straha šoka i sl.
Svakog takvog bi trebalo prijaviti pa više ne bi tako bubali prognoze!

Sorry cure ali sad sam se raspištoljila[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/hudicek1.gif[/image]




martina33 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (29.3.2009 19:31:32)

drage moje...dugo me nije bilo pa sam vam odlučila javiti nastavak priče...nakon panike oko prvog nalaza da je nuhalni nabor 5mm(što na kraju nije bilo istina) išla sam još na tri provjere...u tri dana sam sve skupa bila na 3 sata vaginalnih ultrazvuka...nalaz kod svih drugih liječnika je bio fenomenalan...beba je zdrav dječak...sljedeća kontrola bila je s 15+4 mj i usljedio je šok...beba je bila mrtva već 10 dana...valjda toliko čačkanja mali bogec nije izdržao[sm=smiley19.gif]...

naravno,uslijedio je inducirani porod,a nakon njega kiretaža...to je zbilja bilo grozno i ne dao bog nikom...
eto,da se prvi doktor nije tako besćutno poigrao sa mnom,danas bi ta beba vjerojatno bila živa jer ne bi išla još na nekoliko čačkanja ...no,što je tu je ,život ide i mora ići dalje...

sada je od toga prošlo 10 mjeseci i sad sam se odlučila probati ponovo...užasno me strah da mi se to ponovo ne dogodi i ljutim se ponekad sama na sebe što sam takva kukavica,a onda s druge strane-to je život...nikad ne znaš što te čeka...možda je i u tome i čar života..

zato,osmjeh na lice i idemo ponovo na [sm=duda.gif]...pusa svima[sm=smiley36.gif]




tarapearl -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (30.3.2009 12:06:21)

Drage moje,
ja vam već pisala poviše gore..
danas bila kod ginekologice na pregledu i nakon što sam odbila genetski savjet, samo rekla da odem obaviti double test!
I iako ja njoj kažem da ja ne želim, i da ima jako puno netočnih nalaza i da to ionako ne bi ništa promijenilo ,ona kao da me tjera.
Nije mene strah nego jednostavno ne želim , jer to nije pouzdano 100%.
Uostalom na ultrazvuku kao što sam vam i napisala nije imao šta mjeriti nuhalni nabor.
Iako ništa nije garancija ..

Mi imamo pravo odbiti te preglede, samo što ne želim da je onda ljuta što nisam ispoštovala njezine želje  ili da mi spočitava!

Zašto oni svi tako na tome inzistiraju???



14+




tarapearl -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (30.3.2009 12:13:52)

martina33

Žao mi je što je tako ispalo[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley13.gif[/image]

Ali baš kao što si napisala osmjeh na lice[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image] , i nedajte se smesti, volite se ,mazite se i NE pazite se![image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley20.gif[/image]

Želim ti svu sreću , razmišljaj pozitivno i za cca 9 mj. držat ćeš svoju  malu srećicu[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/duda.gif[/image]




dominik -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (30.3.2009 12:18:48)

IZVORNA PORUKA: martina33


sada je od toga prošlo 10 mjeseci i sad sam se odlučila probati ponovo...užasno me strah da mi se to ponovo ne dogodi i ljutim se ponekad sama na sebe što sam takva kukavica,a onda s druge strane-to je život...nikad ne znaš što te čeka...možda je i u tome i čar života..

zato,osmjeh na lice i idemo ponovo na [sm=duda.gif] ...pusa svima[sm=smiley36.gif]





zelim ti srecu, od srca i nema predaje...




ninolina -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (30.3.2009 12:24:14)

Jako mi je žao martina 33 što si sve to prošla.
Ja nisam išla i iskreno me jako mučilo još u trećoj trudnoći u prve dvije mi to nitko nije spomenuo. Evo i sada sa četvrtom bebom nisam bila. Teško je podizati downića ali i on  je život, radost i veselje tako da nebi ni išla na amino. Riskirala sam i dobila zdravu djecu a da sam išla i nalaz da je bio loš neznam kako bi se nosila s tim a djete se može roditi zdravo.




m600 -> RE: nuhalni nabor-obavezno tražite drugo mišljenje!!! (30.3.2009 12:24:40)

martina želim ti od srca da uspiješ[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley27.gif[/image][image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley27.gif[/image][image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley27.gif[/image]




Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>