mali savjeti mamama o dohrani djece.. (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Prehrana djece



Poruka


Lady3 -> mali savjeti mamama o dohrani djece.. (13.2.2009 18:04:42)



Za početak dohrane treba pripremiti i posebno posuđe u kojem ćete pripremati obroke za bebu dok ne postigne onaj stupanj zrelosti da može dobiti hranu koju pripremate za ostale ukućane, no to se postupno događa u drugoj godini života.
Dvije do tri male posude bit će dovoljne za pripremu hrane i prokuhavanje vode za pripremu formule. Uz standardne dude za mlijeko (ako je vaša beba na umjetnoj prehrani) nabavite one sa širom rupicom za gušću hranu koju za početak možete dati na dudicu (vrijeme privikavanja na novi okus), a kasnije kad počinjete s voćnom ili mliječnom kašicom na scenu dolazi žlica savijene drške od kvalitetne plastike.
Zdravo dijete obično pojede toliko hrane koliko mu treba (a ne koliko majka misli da mu treba).
Dobro je imati dvije žlice, jer će vaše dojenče ubrzo poželjeti aktivno sudjelovati u procesu hranjenja i dobro je dati mu žlicu u ruku dok ga drugom hranite.
Šalica s nastavkom poput kljuna iz koje će piti vodu također je dobar prijelaz za kasnije samostalno prihvaćanje čaše. Tanjur s dvostrukim dnom, koji zadržava toplinu, prikladan je za povrće i mliječne kašice, a zdjelice za voćne obroke. Naravno, tanjuri, zdjelice i pribor su od nelomljivog materijala i živih boja.
Higijena dječjeg posuđa
Treba joj posvetiti posebnu pozornost: odvojeno (od drugog posuđa) pranje uz dodatak deterdženata, po potrebi dezinfekcija u posebnim tekućinama za tu namjenu (npr. nakon dodira s tlom, zemljom). Važno je ukloniti sve ostatke hrane koja pod povoljnim uvjetina (npr. ljetne vrućine) može biti prikladno hranilište za bakterije (mlijeko, juhe od mesa i dr.).
Dohrana i odnos majka-dijete
Djetetu novi način hranjenja postaje zanimljiv osobito kad u njemu počinje aktivno sudjelovati. Bacanje predmeta koji su nadohvat, osobito kada pri padu izazivaju jaču buku, djetetu postaje vrlo zabavno, no ipak ono treba učiti da vrijeme obroka nije vrijeme igre; dijete vrlo brzo shvati koliko je majci stalo da ono pojede ponuđeni obrok i što je njezino nastojanje veće, dijete će to koristiti. Na taj način obično se formiraju loše navike djeteta: odbija hranu, iskušava "moć" koju ima nad majkom i uporabi to oružje kada mu odgovara pa nastaju problemi s hranjenjem.
Uz standardne dude za mlijeko nabavite i one sa širom rupicom za gušću hranu.
Majka često strahuje da je dijete gladno, tim više što ono u drugoj polovici prve godine postupno mijenja svoj izgled: potkožno masno tkivo koje bebi daje ljupki izgled sve više ustupa mjesto rastu mišića i kostiju (dijete se izdužuje). Potreba za hranom je osnovni nagon održavanja života i zdravo dijete obično pojede toliko hrane koliko mu treba (a ne koliko majka misli da mu treba).
Važni savjeti
  • Ne uvodite dohranu prerano.
  • Vodite računa o zdravstvenom stanju dojenčeta pri izboru namirnica (atopijski dermatitis, alergija na kravlje mlijeko i dr.).
  • Dohranu uvodite postupno (jedna nova namirnica tjedno).
  • U početku dohrane dojenče pojede malo ponuđene nemliječne hrane, što treba imati na umu i nastaviti s uobičajenom prehranom.
  • Ako je dojenče na prirodnoj prehrani (majka ga doji), dobro je da se dojenje nastavi i u drugu godinu, makar to bio samo jedan obrok.
  • Ako dojenče odbija mliječne obroke, da bi dobilo dovoljnu količinu mlijeka, dodajte ga obroku voća, povrća, žitarica.
  • Čim dijete pokaže da ne želi više jesti, nemojte ga hraniti, zabavljati i nametati mu jelo silom.
  • Nemojte zaboraviti da dojenče može biti žedno, najbolje je žeđ utažiti vodom. Treba mu je češće ponuditi.
  • Dojenče ne zna odmah prihvatiti žlicu i treba mu određeno vrijeme da se privikne. Najbolje je položiti mu žlicu na usne da kuša hranu, a ne stavljati veću količinu u usta.
  • Dojenačkoj hrani se ne dodaje sol, kristalni šećer niti jaki začini. Zeleni peršin sitno nasjeckan može biti koristan začin koji poboljšava okus, a bogat je vitaminom C.
  • Kada dojenče dobije cijeli obrok nemliječne hrane, njegova stolica postaje kiselija, sadrži i više enzima tako da se guza lako zacrveni. Kiselost stolice posljedica je veće količine unošenja jednostavnih šećera obrocima voća i povrća. Ako se to dogodi, izostaviti iz jelovnika na kraće vrijeme jedan obrok voća ili povrća dok se upala ne smiri. Pelene treba odmah promijeniti, ostaviti dijete sat-dva bez pelena kako bi se koža izložila zraku. Ako je upala jača, staviti obloge, a potom kožu namazati blagom kremom.



nadam se da će nekim mamama pomoći...[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




evanda -> RE: mali savjeti mamama o dohrani djece.. (13.2.2009 18:34:20)

[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/bravo.gif[/image]hvala!




Ruža -> RE: mali savjeti mamama o dohrani djece.. (13.2.2009 19:56:20)

Hvala! Ovo će mi uskoro trebati.[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




božica -> RE: mali savjeti mamama o dohrani djece.. (13.2.2009 20:33:49)

super lady3[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Stranica: [1]