Sami kod kuće (Puna verzija)

Forum >> [Dijete] >> Odgoj



Poruka


Ruža -> Sami kod kuće (28.1.2009 9:32:40)

Kada su djeca zrela da sama ostanu kod kuće?
Mislim da se ta granica puno pomakla u odnosu na onu naših generacija, a ovisi i o roditeljima. Sjećem se da sam imala 5 godina i sam išla u vrtić i iz vrtića ( bio je u naselju, jako blizu )sa ključem oko vrata i znala ostajati sama kod kuće.





tikica_69 -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 9:35:22)

Moji su od 1. razreda osnovne skole samostalci i sami dok mi radimo. Koliko god je to tesko za dijete, toliko ih je prije osamostalilo i dosta su odgovorni.
Mada, da sam imala priliku, pruzila bi im jednostavnije i manje odgovorno djetinjstvo.




tikica_69 -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 9:35:27)

Moji su od 1. razreda osnovne skole samostalci i sami dok mi radimo. Koliko god je to tesko za dijete, toliko ih je prije osamostalilo i dosta su odgovorni.
Mada, da sam imala priliku, pruzila bi im jednostavnije i manje odgovorno djetinjstvo.




sanjalica -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 9:53:10)

Prema obiteljskom zakonu dijete predškolske dobi ne smije ostati bez nadzora odrasle osobe. Dijete se može ostaviti samo nakon četvrtog razreda (između 10. i 12. godine), ali tek na dva ili tri sata. Prva odvajanja trebaju biti postepena i umjerena. Prvo odlazite do trgovine ili do nekog drugog mjesta za koje dijete zna da se nalazi blizu vaše kuće. Nakon te dobne granice (13 godina), smatra se da su djeca dovoljno zrela da ostanu sama kod kuće. U toj dobi ona se mogu snaći i pravilno reagirati u hitnim situacijama


nažalost... realnost je potpuno drugačija... moji na sreću ne moraju biti sami... samim tim i ne vole ... pa ne znam kako bi bilo da moraju ... [image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley13.gif[/image] nekada mislim da trebaju (bar stariji) biti malo samostalniji, a onda opet... ma neka bude dijete dok može ...




Lady3 -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 10:30:33)

Sanjalice[image]http://www.ringeraja.hr/forum/smileys/smiley20.gif[/image] sve ovisi o situaciji...mnogi nažalost nemaju izbora pa dijete je samo možda i ranije neg što bi mi htjeli i trebali...




ivanaa -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 10:32:21)

ja sam svog ostavila na 20-tak min tek neki dan i to mi se cinilo da je ok proslo.




anne -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 10:35:26)

I ja sam ostajala samo sa oko 5 godina. Susjeda me provjeravala i donjela mi ručak.
Ne znam bi li svoje ostavila u prvom, drugom razredu.




ejmama -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 11:20:13)

Ostajala sam sama već oko 5god. Uvijek je netko od susjeda bio u blizini.




Zvonki -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 11:27:09)

Ima tu nešto i do samog djeteta. Moja starija kći je nažalost morala sama ujutro ustajati i ići u školu (koja je preko puta). Nije joj to zadavalo velike probleme jer je oduvijek bila "zrelo dijete". Ali gledam sada mlađu kćerkicu koja će na jesen u prvi razred i sve me strah...Iako se ona jako trudi biti velika kao i njena seka nisam sigurna da je u glavi toliko zrela da je ostavljam samu. Mislim da su današnja djeca mnogo manje samostalna od nas u njihovoj dobi ali mora se priznati i da imamo mi roditelji razlog zašto se bojimo puštati svoju djecu same na ulice, zar ne? Pozdrav Luki Ritz, ma gdje bio...




koka -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 22:21:26)

Ja se ne sječam kad su me pustili samu, živjela sam s bakom tako da mislim da sam prvi put ostala sama kad sam imala 15 godina jer sam zvala frendicu da dođe kod mene...[sm=smiley36.gif] ..a kad si sad mislim da Rokić raste i da će doči i do toga, ajme majko ...ili kad će krenuti u školu..već sad sam uzbuđena[sm=zmeden.gif][sm=smiley36.gif]




tikica_69 -> RE: Sami kod kuće (28.1.2009 22:50:52)

Slazem se sa Zvonki, nije svako dijete u isto doba spremno na samostalnost




Stranica: [1]