|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 17:08:27   
mama mery
cvrcak ovdje se nebi slozila s tobom, ja sam imala uciteljicu koja je isla na teologiju pa smo  cijeli sata crtali kao u vrticu i citali teenuser posted image  

_____________________________




(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 26
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 17:12:55   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu mama mery)
  Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 17:21:15   
mama mery
ne naravno da mi nije drago sto neplacaju porez i ostalo i sto imaju tolike privilegije

ali bi vise voljela da mi djece uci osoba koja zna hoce i zeli poucavati djecu a ne neka kao visoko obrazovana osoba pa skupa s njom gleda teen ili neznam sta i i umjesto vjeronauka ima slobodan satuser posted image
ja nekazem da su svi takvi naravno da nisu, ali kad bi ja mogla birati tko ce moju djecu uciti i poucavati vjeronauku u skoli to bi bila casna ili svecenik, dali radi vlastitog iskustva ili ne neznam, ali stojim iza svog misljenja

< Poruku je uredio mama mery -- 11.8.2010 17:23:37 >


_____________________________




(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 18:43:38   
Domy
IZVORNA PORUKA: mišica 666

definitivno sam protiv vjeronauka u školi. sviđa mi se ideja nekog predmeta koji bi obuhvatio sve religije a vjeronauk bi prepustila crkvi.

e sa ovim se u potpunosti slažem...

(Odgovor članu mišica 666)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 18:44:12   
mamacita
OMG, koja je ovo osjetljiva tema...
Ja svoju djecu ne saljem na skolski vjeronauk. To je moja i muzeva oduka. Kroz to vrijeme, sramota je, da skola nema nikakvu drugu izbornu opciju za djecu koja ne pohadjaju vjeronauk, pa onda sjede u knjiznici. Krizevi u skolama su nepotrebni, i daju do znanja djeci druge vjere da nisu dovoljno dobri. Zasto se oni trebaju naviknuti na to? Isto tako, svaki katolicki praznik se obiljezava u razredu, sta sa djecom koja ih ne slave, ili slave druge blagdane. Po mom misljenju, religija bi trebala izaci iz skole, i useliti se u domove i crkve, gdje pripada.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 18:47:28   
Domy
IZVORNA PORUKA: mamacita

OMG, koja je ovo osjetljiva tema...
Ja svoju djecu ne saljem na skolski vjeronauk. To je moja i muzeva oduka. Kroz to vrijeme, sramota je, da skola nema nikakvu drugu izbornu opciju za djecu koja ne pohadjaju vjeronauk, pa onda sjede u knjiznici. Krizevi u skolama su nepotrebni, i daju do znanja djeci druge vjere da nisu dovoljno dobri. Zasto se oni trebaju naviknuti na to? Isto tako, svaki katolicki praznik se obiljezava u razredu, sta sa djecom koja ih ne slave, ili slave druge blagdane. Po mom misljenju, religija bi trebala izaci iz skole, i useliti se u domove i crkve, gdje pripada.

ovo što si napisala ..tako je i kod nas..
i potpisujem te..

(Odgovor članu mamacita)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 21:50:15   
anne
IZVORNA PORUKA: Bebys

kratko i jasno IZBORNI JE PREDMET...malo si preterala...
i od roditelja zavisi hoce li dati svoje djete dok je manje na vjerski odgoj ili nece...to nije diktatura nego izbor...

i ono najbitnije..hr. JE KATOLICKA DRZAVA to je zato tako u vecini 90% bila i ostat ce nadam se...

ne razumijem uopce...valjda zelis obrnutno..JA NE...user posted image



Neka ostane što svaki pojedini hoće. Ja znam što hoću i to je osobni odabir.
Za nametanje bilo čega naravno da nisam.
Ja sam odgojiteljica i začudilo me i da je to obaveza u vrtićima. Je li to onda i djetetu odabir?
Tema je jako osjetljiva i u cjelosti ovisi o odgojitelju ili učitelju. Zato i mislim da je opasna.
Što ima itko tako nešto poučavati moje dijete osim mene. Pogotovo u predškolskom periodu kad sve upijaju kao spužve bez promišljanja???

_____________________________

PETRA 19.05.2006.
SAMUEL 19.08. 2008.
1 anđeo
REBEKA 20.07.2012.

(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 21:52:45   
anne
IZVORNA PORUKA: cvrčak

Jako sam ljuta na sve što si gore napisala anne..

Prvo i osnovno je što su vjeronauk držale časne sestre,a ne oni sa teološkim fakultetom i položenom razlikom pedagoških predmeta da bi mogli raditi sa djecom.
Drugo sam ljuta jer taj IZBORNI predmet ubace u sred nastave i djeca koja ne pohađaju vjeronauk zjakaju oko škole.
Treće:ja sam za to da bude religijski odgoj u obrazovanju,ali da se uči o svim religijama svijeta jer to spada u opću kulturu.
Svatko neka privatno ide u crkvu koju želi i moli se bogu kojem želi.
Država bi trebala biti odvojena od crkve,a ne poistovjećivati to što živi najveći postotak katolika(kojima i ja pripadam) da se automatski i država deklarira kao katolička u smislu da nameće katoličko učenje u javnim vrtićima i školama.


cvrčak nemoj se ljutiti jer mislimo isto.
Kao što sam već napisala više sam se bazirala na religijski odgoj u vrtićima što je zakonom propisano.

_____________________________

PETRA 19.05.2006.
SAMUEL 19.08. 2008.
1 anđeo
REBEKA 20.07.2012.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 33
   [Obrisani korisnik]
11.8.2010 21:59:04   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu anne)
  Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 22:00:51   
anne
user posted image user posted image

_____________________________

PETRA 19.05.2006.
SAMUEL 19.08. 2008.
1 anđeo
REBEKA 20.07.2012.

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
11.8.2010 22:21:36   
tina0310
ja se isto slažem cure s vamauser posted image

triba bit posebno vjeronauk,odn teologija bi tad bila a posebno crkva,ali to neće nikad bit,na žalost jer je crkva malo pretjerala s politikomuser posted image


_____________________________

-mamin miš-
Alen 19.05.2010.

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 10:17:23   
jane doe
IZVORNA PORUKA: cvrčak

Jako sam ljuta na sve što si gore napisala anne..

Prvo i osnovno je što su vjeronauk držale časne sestre,a ne oni sa teološkim fakultetom i položenom razlikom pedagoških predmeta da bi mogli raditi sa djecom.
Drugo sam ljuta jer taj IZBORNI predmet ubace u sred nastave i djeca koja ne pohađaju vjeronauk zjakaju oko škole.
Treće:ja sam za to da bude religijski odgoj u obrazovanju,ali da se uči o svim religijama svijeta jer to spada u opću kulturu.
Svatko neka privatno ide u crkvu koju želi i moli se bogu kojem želi.
Država bi trebala biti odvojena od crkve,a ne poistovjećivati to što živi najveći postotak katolika(kojima i ja pripadam) da se automatski i država deklarira kao katolička u smislu da nameće katoličko učenje u javnim vrtićima i školama.
[/quote/]

Potpisujem, sve od 1-3. Ja sam išla na vjeronauk, imam sve sakramente, ali želim drugačije postupiti sa svojom djecom sad kad sam malo starija/obrazovanija

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 10:54:08   
ninolina
ja se slažem s cvrčak...kod mog malog predaje časna koja je sve samo ne časna...toliko grozna i zločesta...grrr...uglavnom sad kad krene u 3 razred ispisujem ga iz vjerunauka iako smo krščani i njih odgajam tako mislim da nije mjesto prepisivati nekome vjeru...u njegovom razredu ima dečkić koji nejde na vjerunauk i on jadan sijedi vani taj sat...nema drugog izbora....slažem se da su trebali staviti učitelje na to mjesto kako sam nekad i ja sama imala a ne neku oštrokonđu, koja svoje frustracije iživljeva na djeci...nema veze sada s njom ali nisam za vjerunauk u školi nikako...

_____________________________

sad sam mama za 5 :)
Tin, Iva, Theo Petar, Iris, Nino Lukas

...Nikad se ne prestani smijati, čak ni kad si tužna. Netko će se možda zaljubiti baš u tvoj osmjeh...

(Odgovor članu jane doe)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 15:25:30   
Thea
IZVORNA PORUKA: ninolina

.kod mog malog predaje časna koja je sve samo ne časna...toliko grozna i zločesta...grrr.....u njegovom razredu ima dečkić koji nejde na vjerunauk i on jadan sijedi vani taj sat...nema drugog izbora....slažem se da su trebali staviti učitelje na to mjesto kako sam nekad i ja sama imala a ne neku oštrokonđu, koja svoje frustracije iživljeva na djeci...nema veze sada s njom ali nisam za vjerunauk u školi nikako...


Slažem se s tobom...Ova naša časna je grozna,isfrustrirana i živčana..Ja se sjećam svoje ćasne Rahaele koja je bila divna žena i svi smo obožavali ići na vjeronauk na u župni ured...Ali mislim da vjeronauku nije mjesto u školi...
U školi sam imala vjeroučitelja koji nas je tjerao da stojimo cijeli školski sat mirno i gledamo kroz prozor kako vani pada kiša pa za zadaću napisati što smo mislili..Joj da sam mu tad napisala što sam mislila user posted image user posted image user posted image .Sljedeći sat je većina markirala i zahtjevali su roditelji da ga maknu pa nam je došla vjeroučiteljica-žegova žena.E ona je isto bila slučaj za seb...Ili je lupala imenikom da su sve stranice frcale van ili je gađala svežnjem ključeva kakve ima Sv.Petar....Kćerka mi sad ima mladu vjeroućiteljicu sa kojom su oduševljeni i stvarno je super žena...


< Poruku je uredio Thea -- 17.8.2010 15:39:47 >


_____________________________

T & R - 28.09.1996.
Klaudia - 14.01.1997.
Antonio - 11.09.2000.
Valentino - 04.02.2009.

(Odgovor članu ninolina)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:14:54   
Anoniman
ja sam studirala katehetiku. nisam ju završila i žao mi je.
sve časne sestre koje predaju vjeronauk i svi vjeroučitelji laici moraju imati završen katehetski institut na KBF-u ili teološki fakultet, znači da ne može predavati bilo tko sa sss. To što za djecu drugih vjera nema vjeronauka, vjerojatno je zato što ih je malo, pa dotična vjerska organizacija nema dovoljno kadrova koji bi to realizirali.
S obzirom da je vjeronauk izborni predmet, ne vidim problem što ga nije izbaralo dijete nego roditelj, jer dijete u obitelji diše kao i roditelji i to mu biva normalno (u normalnim situacijama).
Pretpostavljam da ljudi druge vjeroispovijesti i drugog svjetonazora imaju barem u većim gradovima svoje centre (druge kršćanske crkve ili džamije ili razne druge centre) gdje mogu odvesti djecu i uvesti ih u svoju vjeru.
Slažem se s tim da je naša država pretežno katolička i zato je ovdje katolički vjeronauk, tko ga želi. Tko ne želi, nema prisile. Poštujem svačiju želju i mišljenje.


(Odgovor članu Thea)
  Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:37:22   
anne
Sve više manje govorite o religijskom odgoju u školama.
A što je sa istim u vrtiću?
I to je propisano u programu.
Od toga mi se diže kosa na glavi jer mi odgojitelji nemamo školovanje u tom području, samo svoja mišljenja i razumijevanje svega, a to je daleko od osnove za religijski odgoj.user posted image

_____________________________

PETRA 19.05.2006.
SAMUEL 19.08. 2008.
1 anđeo
REBEKA 20.07.2012.

(Odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:42:03   
ivanaa
meni je to isto ko sa školomuser posted image
IZVORNA PORUKA: anne

Sve više manje govorite o religijskom odgoju u školama.
A što je sa istim u vrtiću?
I to je propisano u programu.
Od toga mi se diže kosa na glavi jer mi odgojitelji nemamo školovanje u tom području, samo svoja mišljenja i razumijevanje svega, a to je daleko od osnove za religijski odgoj.user posted image


_____________________________

Prvu polovicu života unište nam roditelji,drugu dijeca.

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:47:23   
troubled
aj da i ja kažem koju user posted image

kad je o školi riječ...koliko mi je poznato, a vjerujem da jest....u zadnje vrijeme smiju raditi i rade samo oni ljudi (vjeroučitelji, časne itd) koji su završili pegadošku grupu predmeta iz katehetike...
tužno mi je čuti da ima loših iskustava, ali mislim da to nema veze s nedostatkom pedagoškog obrazovanja nego s tim što su i oni, kao i mi, ipak samo ljudi...pa kao što ima boljih i manje dobrih profesora matematike, tako je i s vjeronaukom...

inače, i ja sam mišljenja da bi bilo bolje da se vjeronauk organizira pri crkvi....ali na to, na žalost, ne možemo utjecati...
u praksi sam imala i muslimana i pravoslavnih...curicu koja je s mamom mantrala hare krishna...i o svemu tome smo zajedno u razredu razgovarali...
doduše...to je bila moja slobodna volja, a ne nešto što mi ide u popis obveza...

što se organizacije nastave tiče...najčešće se nastoji organizirati tako da je vjeroanuk prvi ili zadnji sat da djeca koja ne idu mogu biti kući za to vrijeme...u velikim školama, s puno razreda, naravno da je to praktički nemoguće...

škola je ta koja organizira kud s djecom za to vrijeme...
u mojoj školi je praksa da, s obzirom da sam tada i ja slobodna, djeca budu sa mnom...odnosno ja ih nadzirem...bilo da sjede sa mnom i razgovaramo, bilo da je lijepo vrijeme pa se igraju vani...
ako sam ja zauzeta (primanje roditelja itd..) onda ih uputim u knjižnicu...

općenito mislim da sve to puno bolje funkcionira s "malima"...kad odu u višu smjenu najčešće su za taj sat prepušteni sami sebi...

a sad kad je o vrtiću riječ...to je sasvim druga priča...
anne...vi nemate stručnu naobrazbu, a imate ispred sebe raznoliku grupu djece...
vjerujem da tebi nije problem razgovarati o božiću i osmisliti aktivnosti vezane uz božić...
ali, što da si primjerice, muslimanka...
slažem se da je to nezgodno...i da bi i u vrtićima to trebalo drukčije riješiti...
u školi nije idealno riješeno, ali mi se čini da je kudikamo bolje...


_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:55:16   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: anne

Sve više manje govorite o religijskom odgoju u školama.
A što je sa istim u vrtiću?
I to je propisano u programu.
Od toga mi se diže kosa na glavi jer mi odgojitelji nemamo školovanje u tom području, samo svoja mišljenja i razumijevanje svega, a to je daleko od osnove za religijski odgoj.user posted image


ha, mi smo i to imali na faksu. Religiozni odgoj djece predškolske dobi. Snimi da nije kateheza, tj. katolički vjeronauk, nego religiozni odgoj.
Moje mišljenje o tome je ko i o školi, svatko bira što će i u što će uvesti svoje dijete i na koji način.

Što se tiče odgojitelja, mislim da bi bilo dobro uspostaviti komunikaciju sa KBF-om i organizirati da se odsluša barem taj jedan kolegij (koji sam gore napisala) za one koji žele raditi sa predškolcima na taj način. To je sad malo kompleksnije, ali... možda bi se moglo...
Materija tog kolegija ti je više općenita, nije to sad nekakav konkretan govor o ovoj ili onoj religiji, nego u stilu - pogledaj nebo, zvijede, prirodu, kamen... pa malo razmišljamo kako je sve to nastalo, postoji li Stvoritelj toga svega.
Pa onda likovno izražavanje tih promišljanja... pa malo o prijateljstvu, pa o ljubavi  ....itd.


(Odgovor članu anne)
  Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 16:56:10   
troubled
p.s. kad me već krenulo... user posted image

moji učenici muslimani i pravoslavni su imali vjeronauk...kad ih je bilo premalo za organizirati grupu u školi išli su u džamiju i u crkvu na vjeronauk pa bi hodža i pravoslavni svećenik pred kraj polugodišta i godine došli i upisali ocjene u imenik

_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Religijski odgoj u javnom školstvu?
17.8.2010 17:41:36   
cuba
IZVORNA PORUKA: anne


Famozni zaključak je da "vjerski odgoj mora biti integriran u cjeloviti proces odgoja i obrazovanja. Vjerski odgoj ostvaruje se na području svakodnevnog života, a ne na nekom (posebnom) religijskom mjestu. To vrijedi za svaku životnu dob, počevši od predškolske."



Sa ovim se dijelom ne slažem jer mi zvuči kao da mi netko nameće svoju vjeru.
Iako sam kršćanka i išla na vjeronauk kako u crkvi tako i u školi i primila sve sakramente mislim da isti nebi trebao biti zastupljen svugdje tj zato sam da se uči u crkvi a u školi bi trebao biti predmet koji obuhvaća sve vjere svijeta.



_____________________________

Roko i Dino user posted image

(Odgovor članu anne)
Neposredna veza do poruke: 46
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2]
Idi na:







Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji vam se dio trudnoće najviše svidio ili najlakše?

Oznake

Sve najbolje!