|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trodnevna groznica
27.7.2009 23:08:00   
njanja
...i mi ju imali....3 dana temp od 39-40, na savijet doktorice, stavljali smo mu voltaren čepiće da snizimo temperaturu, dok bi djelovao bilo bi ok i temp bi pala na 37, ali čim bi prestao djelovati, jan je bio tako vruć da je isijavao....4. dan je dobio osip po trbuhu i leđima, 5. dan se raširilo po licu, a 6. dan po nogama i rukama...Doktorica je najavila da kada dođe osip, znači da je zdrav.....


ovo sma našla na netu o tome pa ako niste o tome pisale, neka pomogne nekome tko će biti u panici kao što sam ja bila :)


_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________-

Trodnevna vrućica ili Exanthema subitum je šesta od tradicionalnih egzantemskih (osipnih) dječjih bolesti. Otkrivena je elektronskim mikroskopom 1986. u limfocitima pacijenata sa limfoproliferativnim poremećajima i AIDS-om. Virus koji je uzrokuje naziva se HHV6 (humani herpes virus tipa 6).

Što je to?
Ovo stanje je akutna bezopasna bolest dojenčadi i male djece. Obilježava je vrućica koja traje približno 3 dana, iza toga slijedi period smanjenja vrućice i pojava tamno ružičastog makulopapularnog (pjegavog) osipa.

Opis bolesti
Virus se može pronaći u slini, bronhalnim žlijezdama i urinu - slina je najvažniji put prijenosa. Izlučevine dišnog sustava asimptomatičnih osoba vjerojatno prenose virus. Dijete najvjerojatnije širi infekciju za vrijeme febrilne faze bolesti prije izbijanja osipa.

Tko obolijeva?
Obično se pojavljuje tijekom prve dvije godine života i najčešća je osipna bolest djece mlađe od dvije godine.

Simptomi

Anamnestički podaci
Trodnevnu groznicu tipično obilježava visoka tjelesna temperatura koja traje 3 do 5 dana bez vidljivog uzroka. Iza perioda vrućice slijedi karakterističan osip.
Temperatura je povišena (često do 400C).
Osip (nestaje unutar nekoliko sati do dva dana): makulopapularni ili eritematozni (pjegav, crvenkast) osip, tipično počinje na trupu i može se raširiti na vrat i ekstremitete. Ne svrbi, blijedi na pritisak.
Kod neke djece javljaju se grčevi zbog povišene temperature (febrilne konvulzije) (6 do 15%).
Prisutan je i proljev (68%).
Predsimptomi (14%) su: malaksalost, razdražljivost te kašalj (50%).
Klinički pregled
vrućica (98%);
osip (98%): prisutne su crveno ružičaste pjege ili makulopapularne pjege približno 2 do 5 mm u promjeru. Pjege su obilježene diskretno, rjeđe napuhnute, te blijede uz izbjeljivanje površine kože. Tipično, osip kod trodnevne vrućice uključuje trup ili leđa sa minimalnim zahvaćanjem lica ili gornjih udova. Neke pjege mogu biti okružene prstenom blijede kože poput aureole.
splenomegalija (povećana slezena);
encefalopatija (promjene mozga zbog djelovanja štetnih tvari); eritem konjuktive (crvenilo očnih spojnica).

Koje se pretrage mogu napraviti?
Zbog bezopasne prirode i kratkog trajanja trodnevne vrućice, obično se ne provode laboratorijske pretrage ako je dijete dovedeno sa klasičnom povijesti bolesti.
Ako se radi kompletna krvna slika, može se ustanoviti smanjenje broja bijelih krvnih stanica. Broj bijelih krvnih stanica se obično vraća u normalne okvire unutar jednog tjedna.
Liječenje
Liječenje trodnevne vrućice se svodi na ublažavanje simptoma snižavanjem povišene tjelesne temperature (hladni oblozi, tuširanje, sirupi i čepići koji sadrže paracetamol).

Komplikacije
febrilne konvulzije;
encefalitis (rijetko);
meningitis (upala moždanih ovojnica);
hepatitis (upala jetre).

izvor:http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik§ion_menu=bolesti&bid=76


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:09:30   
njanja
Trodnevna vrućica ili Exanthema subitum je šesta od tradicionalnih egzantemskih (osipnih) dječjih bolesti. Otkrivena je elektronskim mikroskopom 1986. u limfocitima pacijenata sa limfoproliferativnim poremećajima i AIDS-om. Virus koji je uzrokuje naziva se HHV6 (humani herpes virus tipa 6).

Što je to?
Ovo stanje je akutna bezopasna bolest dojenčadi i male djece. Obilježava je vrućica koja traje približno 3 dana, iza toga slijedi period smanjenja vrućice i pojava tamno ružičastog makulopapularnog (pjegavog) osipa.

Opis bolesti
Virus se može pronaći u slini, bronhalnim žlijezdama i urinu - slina je najvažniji put prijenosa. Izlučevine dišnog sustava asimptomatičnih osoba vjerojatno prenose virus. Dijete najvjerojatnije širi infekciju za vrijeme febrilne faze bolesti prije izbijanja osipa.

Tko obolijeva?
Obično se pojavljuje tijekom prve dvije godine života i najčešća je osipna bolest djece mlađe od dvije godine.

Simptomi

Anamnestički podaci
Trodnevnu groznicu tipično obilježava visoka tjelesna temperatura koja traje 3 do 5 dana bez vidljivog uzroka. Iza perioda vrućice slijedi karakterističan osip.
Temperatura je povišena (često do 400C).
Osip (nestaje unutar nekoliko sati do dva dana): makulopapularni ili eritematozni (pjegav, crvenkast) osip, tipično počinje na trupu i može se raširiti na vrat i ekstremitete. Ne svrbi, blijedi na pritisak.
Kod neke djece javljaju se grčevi zbog povišene temperature (febrilne konvulzije) (6 do 15%).
Prisutan je i proljev (68%).
Predsimptomi (14%) su: malaksalost, razdražljivost te kašalj (50%).
Klinički pregled
vrućica (98%);
osip (98%): prisutne su crveno ružičaste pjege ili makulopapularne pjege približno 2 do 5 mm u promjeru. Pjege su obilježene diskretno, rjeđe napuhnute, te blijede uz izbjeljivanje površine kože. Tipično, osip kod trodnevne vrućice uključuje trup ili leđa sa minimalnim zahvaćanjem lica ili gornjih udova. Neke pjege mogu biti okružene prstenom blijede kože poput aureole.
splenomegalija (povećana slezena);
encefalopatija (promjene mozga zbog djelovanja štetnih tvari); eritem konjuktive (crvenilo očnih spojnica).

Koje se pretrage mogu napraviti?
Zbog bezopasne prirode i kratkog trajanja trodnevne vrućice, obično se ne provode laboratorijske pretrage ako je dijete dovedeno sa klasičnom povijesti bolesti.
Ako se radi kompletna krvna slika, može se ustanoviti smanjenje broja bijelih krvnih stanica. Broj bijelih krvnih stanica se obično vraća u normalne okvire unutar jednog tjedna.
Liječenje
Liječenje trodnevne vrućice se svodi na ublažavanje simptoma snižavanjem povišene tjelesne temperature (hladni oblozi, tuširanje, sirupi i čepići koji sadrže paracetamol).

Komplikacije
febrilne konvulzije;
encefalitis (rijetko);
meningitis (upala moždanih ovojnica);
hepatitis (upala jetre).

izvor:http://www.plivazdravlje.hr/?section=prirucnik§ion_menu=bolesti&bid=76

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:10:21   
njanja
p.s. ovaj put sam koristila notepad i svejedno mi je ostao ovakav tekst...pliz moderatori izbrišite 1. post ako možete....

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:10:43   
mirna
Imali smo je i kod nas.. s tim da je temp bila jako visoka prva dva dana, a onda malo manje.. prvu noc je cak povracao od temp 40 i to prvi put u zivotu, zbog toga smo se prepali pa ga vozili na hitnu. unatoc visokoj temp je bio dobro raspolozen i jeo je.. osip kod nas nije bio jako izrazajan.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:11:33   
koka
i mi ju imali, dr-nam je i antibiotike propisala, s time što nisam ja htijela al ajde...

odmah nakon izbijanja osipa prestala sam s antibioticima

_____________________________

Idi Ga Mama - klikni me :D
Mila Puže - klikni me :D


(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:13:13   
njanja
i mi smo bili na hitnoj dok je "isijavao"....tada još nismo znali što je, to je bila 2. noć i doktorica nam je radila tek popodne 2. dan...i ja sam rekla, bolje da idemo, nego da nam kasnije kažu: a di ste bili do sada....još si mislim, lako ga je kontrolirat preko dana, ali noću dok spava sa temp 40......
uglavnom, bolest ko bolest nije za paniku, ali ta temperatura je...pa oprez....



_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu mirna)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:14:08   
njanja
nama su rekli da ne idu nikakvi antibiotici??????
čak smo i krv vadili pa je dr rekla da se vidi da je virus, a na virus ne ide antibiotik, ako sam dobro shvatila samo kod bakterijskih upala???

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:15:59   
mirna
naravno njanja. pretpostavljam da kokina dr nije kontrolirala krv... vladimiru su na hitnoj cak i kateter stavili i uzeli urin.. nalazi su bili svi negativni.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:17:19   
koka
pa kad nije odmah posumnjala na to a i uho joj je bilo malo crveno pa kao da ne dođe do upale dala nam antibiotike.

_____________________________

Idi Ga Mama - klikni me :D
Mila Puže - klikni me :D


(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:17:53   
njanja
čak su i na hitnoj bili jako oprezni i rekli da moramo čekati jer nije imao nikakve 2. znakove ni upale....možda je mila imala usput i neku upalu grla...

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu mirna)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Trodnevna groznica
27.7.2009 23:21:43   
kitty
antibiotici idu samo za lijecenje bolesti uzrokovanih bakterijama ali ima doktora koji olako preprsuju antibiotike.
ja ivanu nikad nisamm dala lijek prije kojeg mu nije predhodno kontrolirana krv.sigurno mu pedijatrica sizi kad me vidi ali ja inzistiram svaki put da mu se napravi  DKS i sedimentacija


_____________________________

IVAN 20.06.2003.
DUJE 13.01.2009.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Trodnevna groznica
5.9.2009 21:46:45   
njanja
zaprepaštena sam-nama se vratila-ali u nekom čudnom obliku...jan u pon imao 39 temp pa mu je do ut proplo, a u sr se javio proljev...kako je danas već bio 6. dan da odbija jesti i vidjela sam mu neke bijele točkice na ustima, odveli ga kod dr, a ona rekla da je taj virus 3dnevne groznice neki čudan koji ne razvija antitijela i kada je organizam slab (a janu je taman danas izbio zub koji ga je dugo mučio), se opet pojavi...kaže da se opet može pojaviti i za 6 mj, ali kansije sve rijeđe.....  da li se još nekome vratio?evo čisto da znate da je i to moguće.... e da, te točkice u ustima su isto osip koji se javlja,preporučila nam je ispiranje s čajem od kadulje-žlicu-ddbije da makar malo prođe kadulja kroz usta...  eto, samo za info...

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu kitty)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Trodnevna groznica
5.9.2009 21:57:23   
jadran
i mi smo ju prošli..
javila se na moru, ženska zakurila ali samo 38.5 hvala bogu. i otišli smo u ambulantu na Ugljanu  tamo nam je rekla da nije nikakva upala nego vjerojatno virus ili urinoinfekt.. poslala nas u zadar a tamo nam je pametna pedijatrica na hitnoj rekla da je upala grla.. iako smo radili i krvnu sliku..
u pon sam ipak ja otišla kod naše pedice i odmah mi je rekla da nema upale nikakve i da je po krvnoj slici riječ o virozi  te da je to ta trodnevnna  da ne brinemo..
fakat se osipala četvrti dan i sve prošlo super..
a nedo bog da se vrati ni nama ni ikome.. šic od nas.. bilo mi je dosta..

_____________________________

stiglo naše zlato
18.02.2009.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 13
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!