|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.
Korisnici na ovoj temi: nitko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kako se roditelji trebaju ponašati kada drugo...
10.9.2011 13:34:44   
jagodicabobica
Kako se roditelji trebaju ponašati kada drugo dijete udari njihovo u vrtiću?
Na ovo pitanje, sa kojim ćete se najverovatnije susresti na putu roditeljstva, odgovor vam daje pedagog Jelena Holcer.



Mama i tata imaju ulogu roditelja, a ne odgajateljice u vrtiću.

Odnosno, nije vaš posao niti da umirujete drugo, niti svoje dete kada ono nije u vašem vidokrugu. To je obaveza onih odraslih sa kojima tada vaše dijete provodi vreme. Sve dok se od vas ovakva vrsta saradnje ne zahteva, podrazumeva se da ste o ponašanju svog deteta informisani, ali ne i pozvani da se uključite u rešavanje njegovih konflikata sa drugom decom.

Postoji nekoliko važnih razloga zašto je po pitanju ponašanja vašeg deteta u vrtiću važno da se držite po strani. Vi ste roditelj. Vaša uloga je, sama po sebi, veoma zahtevna i složena. Važno je da je što manje kombinujete sa ulogama ostalih odraslih iz detetove okoline. Na primer, nemojte izigravati i tatu i mamu ("Ja sam mu i otac i majka", često izgovaraju samohrane mame), niti baku, niti bilo koju drugu odraslu osobu za koju pretpostavljate da detetu nedostaje. Važnije je da dete odrasta uz postojanu, stabilnu, i u njegovom životu maksimalno prisutnu mamu, nego uz površno prisutnu mamu koja povremeno «glumata» da je i baka, i drugarica, i vaspitačica iz vrtića. Vaš autoritet je samo vaš.
Međutim, u slučaju da vaspitačica zatraži vašu podršku, "uskočite" i u njenu ulogu - da svoje dete umirujete, kažnjavate, «regulišete» njegovo ponašanje u vrtiću. Najpre, saslušajte šta ima da kaže vaspitačica. Njeno mišljenje je važno, jer se mnoga deca na različit način ponašaju u kući, a na drugi način u vrtiću. To nije neobično, s obzirom da je različita atmosfera, osećanje zaštićenosti, broj odraslih osoba u okruženju, ali ponajviše su različite granice dopuštenog ponašanja u kući i u vrtiću. Drugim rečima, kako se vaše dete ponaša u vrtiću, vi možda i ne znate, jer njegovo ponašanje u kući može biti sasvim različito.
 
Ukoliko odgajateljica ili, eventualno, roditelji djeteta koje je udareno, zatraže vaše sudjelovanje, ono što se od vas tada očekuje jeste da podržite autoritet odgajateljice, ali i da utjčete na ponašanje svog djeteta ubuduće. Odnosno, potrebno je da sa njim porazgovarate. Pitajte ga zašto je udarilo to dijete, proniknite u njegove razloge (čak i ukoliko nije verbalno vješto da vam ih na takav način saopći), ali obuzdajte svoje reakcije vikanja ili kažnjavanja.

Naime, socijalna inteligencija se, takođe, uči. Neophodno je da se djeca što više osamostale u rješavanju svojih konflikata i sukoba sa vršnjacima. Zapravo, to je jedan od najvažnijih razloga zašto ste dijete i upisali u vrtić. Samo u kontaktu sa vršnjacima, ono može razvijati potrebnu socijalnu inteligenciju, naučiti ne samo da razgovara i dogovora se, već i da se svađa, miri, brani, napada.

yumama

< Poruku je uredio cvrčak -- 10.9.2011 14:44:15 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kako roditelji treba da se ponašaju kada ...
10.9.2011 14:36:13   
Bebys
bez obzira sta pise bilo tko i kaze..ja svoju UCIM DA VRATI NAZAD ...ne dopustam da je drugi udara..to je odvratno i ruzno..i na kraju karajeva...odgoj roditelja kucni je ako djete nekoga udara ....to moze samo vidjeti i nauciti kod kuce...ili preko ruznih filmova...user posted image

moj R je jako jako mirno dijete...i gledajuci je SASTRANE dok se igra s djecom nikada ne napada i suti...s toga je ucim da vrati udarce ako ih dobije i to odmah...

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kako roditelji treba da se ponašaju kada ...
10.9.2011 14:39:12   
lidac0605
Vratit istom mjerom,naravno!
Ne učim ih da su inicijatori tuče,al ak te neko lupi-udri kolko možeš!

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"


(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kako roditelji treba da se ponašaju kada ...
10.9.2011 14:39:55   
Bebys
user posted image user posted image user posted image user posted image
IZVORNA PORUKA: lidac0605

Vratit istom mjerom,naravno!
Ne učim ih da su inicijatori tuče,al ak te neko lupi-udri kolko možeš!

(Odgovor članu lidac0605)
Neposredna veza do poruke: 4
   [Obrisani korisnik]
10.9.2011 14:42:19   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(Odgovor članu Bebys)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 15:04:26   
Bebys
IZVORNA PORUKA: cvrčak

Ja sam do sada učila da je to ružno,da se ne smije udarati nikoga i ako je netko udari da kaže odrasloj osobi.
S obzirom da su je s 3 godine svi počeli mlatiti kako su  se sjetili,a roditelji uglavnom imaju parole:pustite ih to su djeca,rekla sam joj da je istina da je jako ružno udariti nekoga,ali ako ju netko udari,ona kaže ne,pa se to ponovi,neka vrati što jače može. Problem je u tome što ona to ne želi jer će tog nekoga koga ona udari to boljetiuser posted image
kako je djete odraslo u glavici....bravo A. ali ti ipak vrati..jer ce tebe boljeti..

< Poruku je uredio cvrčak -- 10.9.2011 15:21:42 >

(Odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 15:16:57   
jagodicabobica
ja svojoj kazem ako te neko djete udari uzvrati a ona kaze necu uciteljice nedaju...user posted image
inace se ne mjesam u djecije svadze u vrticu ili u skoli..

ali jesam se jednom naljutila jer sam bila kupila nove tople "gumene"rukavice za kise maloj..platila ji skoro 20 maraka..odma sutradan jedan joj mali pokvario..nisam ni uciteljici,ni njemu ni mami nista rekla!user posted image

kako vi reagujete u takvim slucajevima?


(Odgovor članu Bebys)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 16:01:05   
troubled
ajme...naježila sam se od vaših odgovora...
nadam se da će, kad ih se skupi još, slika ipak biti nešto drukčija...

kao učiteljica i kao mama...
uvijek i bez iznimke - makni se, NE UZVRAĆAJ! , reci odraslome...

bebys...što se dogodilo sa: tko tebe kamenom ti njega kruhom?
cvrči...ja sam izdržala 12 godina...a ne dam se ni dalje...



_____________________________

imam novi ticker :)

(Odgovor članu jagodicabobica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 17:51:56   
mamacita
Ima jedan mali u razredu od mog malog koji konstantno lupa, udara i maltretira drugu djecu. Da, ta druga djeca su mnogo slabije konstrukcije od tog malog agresivca, i svi uvijek govore odraslima, uciteljici, pedagogici, pa cak i ravnatelju. No, nitko nista ne moze uraditi jer taj agresivac ima "pravo" biti u razredu i uciti???!!! A sta imaju sva ona druga neagresivna djeca? Malo mira dok uce u skoli? Cak ni to, zbog tog malog agresivca. Muz i ja sto puta kazemo nasem malom, ako te lupi, lupi i ti njega, naime, ako netko ikada dovoljno jako lupi tog malog, naravno ako je taj mali to zapoceo, onda ce mu valjda doci do mozga da se to tako ne moze. Nakon svega toga, moj mali ga naravno nije udario, pa sam ja morala intervenirati kod djecakovih roditelja. Naime, ako kazes odrasloj osobi, ta odrasla osoba ne moze uraditi apsolutno nista da kazni agresivca, isto kao sto uciteljica ne smije kazniti tog malog iz razreda, pedagogica uvijek samo prica price, ali u biti ne uradi nesto za pomoci, ravnatelj je reagirao, no nedovoljno brzo, pa opet roditelj treba pomagati sam svom djetetu kako god moze. Iako, najradije bih da mi svi klinci (moji), ako ikada budu udareni od bilo koga, uzvrate istom ili mozda joj jacom mjerom.

(Odgovor članu troubled)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 18:01:35   
adryosijek
eh da malu cu uciti kada dode red na to da se brani,nego sta da nebude kao ja di me metnas da stojim,takva sam bila dok sam bila mala,zasto ostati duzan nekome..ja vise nikada neostajem duzna nikome,a niti ce mala,zivot me naucio da treba vracati a ne dopustati da te neko gazi user posted image user posted image a da to je los odgoj roditelja po meni..kada uce djecu losemu ponasanju

_____________________________

moja mala cura je moje sve...

(Odgovor članu mamacita)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 18:23:17   
bubaMaja
jadni mi odgajatelji s tako odgojenom djecom... user posted image user posted image
i onda se pitamo zašto raste razina agresivnosti u vrtiću, školi, gradu, svijetu...
upravo zato jer sve više roditelja svoju djecu odgaja na taj način oko za oko, zub za zub.... što je najtužnije to su oni isti roditelji koji se toliko kunu u Boga i Isusa kao mjerodavne zakonodavce!!
Žao mi je što čitam ove riječi, žao mi je vaše djece kojoj nitko nije objasnio da je udaranje ružno i nepotrebno..neodgojeno na kraju krajeva...
SVI, ali SVI bi trebali govoriti svojoj djeci koliko je loše tući se, čak i ako te netko napadne.. TAKO BISMO SVI ZAJEDNO ODGAJALI DJECU ZA NENASILJE, a ne nasilje kao ovi ovdje primjeri...
iskreno sam tužna i žalosna
ps: obrana svog života je nešto drugo i kad te netko stjera u kut da ili smrt ili borba onda odobravam sve mjere, ali barem se nadam da u vrtiću do toga neće doći... u školama već jest (oružje u školama) - a sve zato jer roditelji kažu vrati, umjesto da se djecu odgaja za nenasilje...

_____________________________

Blagoslovljeni najljepšom zvjezdicom s neba - došla nam je naša Stella 6.2.2011.

(Odgovor članu adryosijek)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 20:19:43   
jagodicabobica
ja mislim da u zivotu moras pokazati da si spreman stati i odbraniti se...

moja mala funkcionise odlicno u skoli sa djecom jer su i ta djeca slicni njoj ali postoji uvjek djece koja razumiju samo jezik sile kao sto postoji i odrasli sto to razumiju...
treba se Bogami prilagoditi svakoj osobi individualno pa ako si sa osobom koja ne razumije jezik onda pokazi joj ono sta razumije ali sad govorim o djeci medzusobno a ja ne zelim da moje djete bude vreca za udaranje...
moje djete osjeca empatiju ali postoji djece koja to i nemaju bas razvijeno pa da bi im se to razvilo treba im uzvratiti...da osjete sta znaci nekog udariti..i nekazem da treba trakvoj djeci samo sila nego NAJVISE i ostala pomoc od odrasli!

oko za oko ,zub za zub!user posted image

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 10.9.2011 20:23:04 >

(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 20:25:26   
lidac0605
Pa naravno da mi djeca znaju da je to ružno,al brate mili pa neću ih učit da nastave leđa ak ih neko lupi...druga stvar-u moje vrijeme je bilo normalno da su se klinci posvadili,potukli negdje na igralištu i nikom niš,svaki na svoju stranu i bok...a danas kad svi delaju tak veeeliku pompu o odgoju u kojem klinca ne smeš krivo ni pogledat a kamoli kaj poduzet,ima toliko bullinga u školama,pogotovo u višim razredima(i moju nekad petašicu su maltretirali dečki i to osmaši) i ja kao roditelj bi trebala reć djetetu nemoj...škola ne poduzme protiv takvog više od ukora i par razgovora kod psihologa...
Ne smatram da mi je zato dijete neodgojeno nit dam da tako neko za njega govori!

_____________________________

"Children will not remember you for the material things you provided,but for the feeling that you cherished them"


(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 22:05:09   
njanja
ao prvo....
Bila sam u situaciji da je jan bio udaran i mama cije dijete udara. Ne znam koja je situacija gora, ali trajalo je mjesecima i svaki dan ista prica. TO JE RUZNO I TO SE NE SMIJE. Kad sam shvatila da ne mogu ko kobac nad njim stajati da nekog ne udari i da nisam vidovita kad ce koga, pocela sam ga uciti da kaze oprosti i poljubi dijete koje je udarilo. Prvo je bio ogroman otpor da bi dosli kroz 5 mj do tog da kaze oprosti i poljubi. Na svakakve roditelje sam naisla, od onih, ma dajte pa to su djeca, do nekih stvarno oprostite seljackih,al citiram"a neb moje djeto tak nikog udarlo.ajd Ivane zaval ga ako te opet udari". Jedna psihologinja kaze, djeca se bore za svoja prava, na roditeljima je da ih naucimo da to rade bez da ikog povrijede. To je proces koji traje, nekom duze nekom manje, ali to je nas roditeljski zadatak

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu lidac0605)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 22:08:36   
mamacita

IZVORNA PORUKA: bubaMaja

jadni mi odgajatelji s tako odgojenom djecom... user posted image user posted image
i onda se pitamo zašto raste razina agresivnosti u vrtiću, školi, gradu, svijetu...
upravo zato jer sve više roditelja svoju djecu odgaja na taj način oko za oko, zub za zub.... što je najtužnije to su oni isti roditelji koji se toliko kunu u Boga i Isusa kao mjerodavne zakonodavce!!
Žao mi je što čitam ove riječi, žao mi je vaše djece kojoj nitko nije objasnio da je udaranje ružno i nepotrebno..neodgojeno na kraju krajeva...
SVI, ali SVI bi trebali govoriti svojoj djeci koliko je loše tući se, čak i ako te netko napadne.. TAKO BISMO SVI ZAJEDNO ODGAJALI DJECU ZA NENASILJE, a ne nasilje kao ovi ovdje primjeri...
iskreno sam tužna i žalosna
ps: obrana svog života je nešto drugo i kad te netko stjera u kut da ili smrt ili borba onda odobravam sve mjere, ali barem se nadam da u vrtiću do toga neće doći... u školama već jest (oružje u školama) - a sve zato jer roditelji kažu vrati, umjesto da se djecu odgaja za nenasilje...



Uistinu, bubamajo, tvoje dijete je jos pre malo da bi ti mogla osudjivati nas roditelje koji mislimo da se dijete treba obraniti od agresivaca koji ih namjerno i bez ikakvog povoda udaraju. Kada ti dijete dodje kuci placuci iz prvog razreda jer ju je netko udario, a ti nakon toga pokusas sve sto je u tvojoj diplomatskoj moci, i otkrijes da tvoje dijete jos uvijek taj isti agresivac tuce, sta ces joj reci: stoj tamo, okreni drugi obraz... ili, kao mi, udari ga/nju tako da im drugi put ne padne na pamet podignuti ruku na tebe. Ne mozemo suditi o necemu ako nesto nismo osjetili na svojoj ili na kozi svog djeteta.

(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 22:11:48   
njanja
kao drugo.
Pisem u etapama jer se spajam na mob...
Troubled i buba majo..ne vidim zbog cega se zgrazate, istina u savrsenom svijetu to funkcionira, ali sve ovisi od situacije jer u savrsenom svijetu ne zivimo. Postoje situacije gdje nema odraslog, dapace i onih gdje odrasle nije briga, a i nisu svi roditelji kao ja koja ce trcati po parku da se isprica roditelju cije je dijete udareno. Ni meni se nisu svi ispricali kad je jan pobrao. Ne mislim da treba pognuti glavu i pustiti da te netko sutira i cekati da se odrastao pojavi. Niti mislim da se dva klinca od 5 god trebaju poklepati. Ali dijete mora znati d je udaranje ruzno i ako mu 2 put kazes ,. Nemoj ruzno je, mora se znati i obraniti jer ce inace postati osoba kojce ce dozvoljavati da ju tiranin kolega, sef ili slicno terorizira, a nece imati "odrasloga da ga obrani"

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 22:16:18   
njanja
i 3. Stvar
Jan ima naj frenda vida, koji je sin od mog naj frenda i cesto se druzimo. Kad god se desio neki incident izmedju njih 2, ali nema ih puno, moj frend bi reko; pusti ih, vrsnjaci su. Mi se nikad nismo petljali, iako sam ja nekad bila na iglama. Sad kad imaju 3 nas 4 sjedimo u parku i cakulamo i gledamo ih u savrsenoj igri, nekad se i pokefaju, ali se odmah izljube, zagrle, bez ikakve nase intervencije i nastave se dalje igrat....

_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 22:45:59   
zg_cinik

IZVORNA PORUKA: njanja

Ne mislim da treba pognuti glavu i pustiti da te netko sutira i cekati da se odrastao pojavi.


starije cure sam učil:
ak te neko zeza, lupi il želi lupiti - makni se...
ak pokuša ponovo, ponovo se makni...
ak neznaš kaj bi...makni se opet...
ak dojdeš u situaciju da se nemreš maknuti...
stisni šaku (pokazal sam kak), "drmni ga/nju među rogove" i makni se, dojdi doma meni"

dogodilo se jednom(na sreću) da je bila takva situacija...
u 7. razredu, najstarija kći nije se više imala kam maknuti i postupila je po mojim uputama...
kad sam saznal kog je (više njih) "stresla među rogove" smrznul sam se(svaki bar 10-15 kila teži i 20-ak cm viši, osmaši naravno)...

al nije bilo nikakve grupne osvete...baš obratno...zaradila je dodatno poštovanje...

i nakon toga...i dalje je...makni se, dok se možeš maknuti...

i male bum tak učil...

user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

zg_user posted image magda & zg_user posted image franko...(nije mituser posted image )

user posted image

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
10.9.2011 23:22:50   
njanja
IZVORNA PORUKA: bubaMaja

jadni mi odgajatelji s tako odgojenom djecom... user posted image user posted image
i onda se pitamo zašto raste razina agresivnosti u vrtiću, školi, gradu, svijetu...
upravo zato jer sve više roditelja svoju djecu odgaja na taj način oko za oko, zub za zub.... što je najtužnije to su oni isti roditelji koji se toliko kunu u Boga i Isusa kao mjerodavne zakonodavce!!
Žao mi je što čitam ove riječi, žao mi je vaše djece kojoj nitko nije objasnio da je udaranje ružno i nepotrebno..neodgojeno na kraju krajeva...
SVI, ali SVI bi trebali govoriti svojoj djeci koliko je loše tući se, čak i ako te netko napadne.. TAKO BISMO SVI ZAJEDNO ODGAJALI DJECU ZA NENASILJE, a ne nasilje kao ovi ovdje primjeri...
iskreno sam tužna i žalosna
ps: obrana svog života je nešto drugo i kad te netko stjera u kut da ili smrt ili borba onda odobravam sve mjere, ali barem se nadam da u vrtiću do toga neće doći... u školama već jest (oružje u školama) - a sve zato jer roditelji kažu vrati, umjesto da se djecu odgaja za nenasilje...



a buba majo
meni je zao da ima odgojitelja ili nekoga tko vas uci da dijete koje je nekoga udarilo treba ostaviti na klupi da zna sto je ucinilo....
STRASNO
jednom sam nasla jana kako sjedi na klupi i objasnjnje je bilo jer je udarilo antu
mislim da si i ti negdje pisala da odvojite takvo dijete
UMJESTO da je teta istog trena uzela jana i antu i sljedecih pola sata, sat vremena, koliko treba, radila na tome da NJIH 2 nesto zajedno rade i da uvidi u CEMU JE PROBLEM....
Kad je Jan sljedeci put udario Antu, ja sam ostala u vrticu i pitala mogu li vidjeti sto sec desava jer mi je sad vec bilo cudno da najednom 2 x u nekoliko dana udara istog deckica (btw, ne moram reci da sam pitala broj mobitela o mame da ju nazovem i ispricam se i da mi ga teta nije dala pa sam 5 dana cekala jos 10 min da docekam zensku, koja je inace super cool oko te teme)

Uglavnom, znas sto se desavalo???
Jan nije tad pricao pa ne zna kako bi Antu pitao da se igra....I sta, dosao je do njega i kao ono gurnuo ga, kao ajde primjeti me (fizički ne moze reci, ante igraj se samnom), a ante se osjetio ugrozen pa ga je odgurnuo i nastao fajt. Kad sma to teti objasnila rekla je hvala, pratiti cu ih danas cijeli dan i nije se ponovilo.....radilo se o teti N, samo da znas....

tako da i meni je zao sto nekada odgojitelji nemaju sluha za induvidualn slucajeve nego sve rade po TEORIJI..







< Poruku je uredio njanja -- 10.9.2011 23:32:12 >


_____________________________

JAN, moja najveća ljubav, sreća, ponos, uspjeh i poticaj!


"Kad poljubim lice tvoje da izmamim osmjeh,
Onda pouzdano razumijem čari neba u svjetlu zore".
-Tagore-

(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
11.9.2011 6:38:16   
mišica 666
u principu učim da je to ružno i da se ne truče ali na jednom rođendanu ju je jedan malac par puta udario i nakon što je to njegova mama totalno izignorirala ja sam svojoj R prilično glasno rekla da i ta mama čuje "ako te taj dečko još jednom takne udari ga tako jako da mu više ne padne na pamet ikoga dirati" naravno da ju više nije gnjavio. mrzim tako postupati ali kad ta mama nije uopće reagirala skroz sam poludila.  ako moja R udari nekoga idemo se odmah ispričati i djetetu i roditeljima ako su tu ali to se stvarno rijetko desi i uglavnom nenamjerno u igri.

_____________________________

16.06.2004.

28.06.2010. !!!!

Prije nego što prijeđeš ulicu uhvati me za ruku. Život je ono što ti se dešava dok ti razmišljaš o drugim stvarima.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
11.9.2011 8:31:39   
jagodicabobica
postoji ljudi koji su na nivou strasti...
pa ih strast kontrolise kao naprimjer alkoholocari,drogerasi,ljudi koji se tuku,sexoholocari itd (odrsali)
e sad mala djeca(1-5,6god) se ne mogu osudzivati jer je po mom misljenju prirodno da malo djete i udari ako nesto ne zna zatraziti a na nama je da im objanjsvamo da to nije uredu!!!! prvacici i djeca slicnog uzrasta su jos uvjek pod vanjskom kontrolom i utjecajima roditelja,skole(odgajanja
) znaci grade svoj karakter i formirana su od odrasli (od tud i poblemi)...........skolskom djetetu mozes(djete) izvratiti pa da osjeti na svojoj kozi i da drugi put zaustavi svoju ruku jer shvata da boli i njega i drugog............
sa odraslima koji imaju sagradzen karakter a poznavaju samo silu nemas sta ni pomagati ni uciti kada se nadzes u dvoboju:) nego uzvratiti istom mjerom...

< Poruku je uredio jagodicabobica -- 11.9.2011 8:42:46 >

(Odgovor članu mišica 666)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
11.9.2011 9:00:27   
jagodicabobica
IZVORNA PORUKA: zg_cinik


IZVORNA PORUKA: njanja

Ne mislim da treba pognuti glavu i pustiti da te netko sutira i cekati da se odrastao pojavi.


starije cure sam učil:
ak te neko zeza, lupi il želi lupiti - makni se...
ak pokuša ponovo, ponovo se makni...
ak neznaš kaj bi...makni se opet...
ak dojdeš u situaciju da se nemreš maknuti...
stisni šaku (pokazal sam kak), "drmni ga/nju među rogove" i makni se, dojdi doma meni"

dogodilo se jednom(na sreću) da je bila takva situacija...
u 7. razredu, najstarija kći nije se više imala kam maknuti i postupila je po mojim uputama...
kad sam saznal kog je (više njih) "stresla među rogove" smrznul sam se(svaki bar 10-15 kila teži i 20-ak cm viši, osmaši naravno)...

al nije bilo nikakve grupne osvete...baš obratno...zaradila je dodatno poštovanje...user posted image

i nakon toga...i dalje je...makni se, dok se možeš maknuti...

i male bum tak učil...

user posted image user posted image user posted image user posted image


user posted image

(Odgovor članu zg_cinik)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
11.9.2011 10:14:38   
bubaMaja

IZVORNA PORUKA: njanja

IZVORNA PORUKA: bubaMaja

jadni mi odgajatelji s tako odgojenom djecom... user posted image user posted image
i onda se pitamo zašto raste razina agresivnosti u vrtiću, školi, gradu, svijetu...
upravo zato jer sve više roditelja svoju djecu odgaja na taj način oko za oko, zub za zub.... što je najtužnije to su oni isti roditelji koji se toliko kunu u Boga i Isusa kao mjerodavne zakonodavce!!
Žao mi je što čitam ove riječi, žao mi je vaše djece kojoj nitko nije objasnio da je udaranje ružno i nepotrebno..neodgojeno na kraju krajeva...
SVI, ali SVI bi trebali govoriti svojoj djeci koliko je loše tući se, čak i ako te netko napadne.. TAKO BISMO SVI ZAJEDNO ODGAJALI DJECU ZA NENASILJE, a ne nasilje kao ovi ovdje primjeri...
iskreno sam tužna i žalosna
ps: obrana svog života je nešto drugo i kad te netko stjera u kut da ili smrt ili borba onda odobravam sve mjere, ali barem se nadam da u vrtiću do toga neće doći... u školama već jest (oružje u školama) - a sve zato jer roditelji kažu vrati, umjesto da se djecu odgaja za nenasilje...



a buba majo
meni je zao da ima odgojitelja ili nekoga tko vas uci da dijete koje je nekoga udarilo treba ostaviti na klupi da zna sto je ucinilo....
STRASNO
jednom sam nasla jana kako sjedi na klupi i objasnjnje je bilo jer je udarilo antu
mislim da si i ti negdje pisala da odvojite takvo dijete
UMJESTO da je teta istog trena uzela jana i antu i sljedecih pola sata, sat vremena, koliko treba, radila na tome da NJIH 2 nesto zajedno rade i da uvidi u CEMU JE PROBLEM....
Kad je Jan sljedeci put udario Antu, ja sam ostala u vrticu i pitala mogu li vidjeti sto sec desava jer mi je sad vec bilo cudno da najednom 2 x u nekoliko dana udara istog deckica (btw, ne moram reci da sam pitala broj mobitela o mame da ju nazovem i ispricam se i da mi ga teta nije dala pa sam 5 dana cekala jos 10 min da docekam zensku, koja je inace super cool oko te teme)

Uglavnom, znas sto se desavalo???
Jan nije tad pricao pa ne zna kako bi Antu pitao da se igra....I sta, dosao je do njega i kao ono gurnuo ga, kao ajde primjeti me (fizički ne moze reci, ante igraj se samnom), a ante se osjetio ugrozen pa ga je odgurnuo i nastao fajt. Kad sma to teti objasnila rekla je hvala, pratiti cu ih danas cijeli dan i nije se ponovilo.....radilo se o teti N, samo da znas....

tako da i meni je zao sto nekada odgojitelji nemaju sluha za induvidualn slucajeve nego sve rade po TEORIJI..








njanja ti si svoj problem s udaranjem riješila zapravo vrlo nenasilnim putem i svaka ti čast...
ovo da odgojitelj treba posvetiti sat vremena dvoje trogodišnjaka da bi rješavalo njihov problem je isto istina, ali znaš da je u praksi neizvedivo jer nema samo njih nego još minimalno 20 takvih koji imaju isti problem...
kod mene u grupi se razdvajaju djeca koja se tuku zato jer je to najbrži način da se "usijane glavice" ohlade a razgovor i popravak slijede nakon toga - nikad ali NIKAD dijete mi nije bilo u kazni a da nije s njim porazgovarano zašto ide kazna, kako se osjeća zbog toga, kako se osjeća druga strana, i što ćemo time dobiti...
situacija u kojoj je Jan udarao je različita od situacije u kojoj dijete udara jer mu roditelji tako govore i nije za usporedbu (kao što znaš nemogućnost komunikacije najgora je od svih frustracija kod djeteta)
što se tiče brojeva telefona drugih roditelja, odgojitelji nisu ovlašteni davati ih drugim roditeljima, zakonom je zabranjeno to su privatni podaci

ja ne postupam po teoriji, teorije radi!

ponekad se djeca stvarno malo počupaju onako dječje, i to je dio odrastanja, ali ponavlja se uzorak da djeca čiji roditelji su sami agresivniji i ona su agresivnija, djeca čija su roditelji mirniji traže pomoć odgajatelja ili starije osobe - to je dakle vrsta odgoja!
kod mene niti jedno dijete koje mi se obratilo nikad nije ostalo neuslišano i to smatram svojim najvećim uspjehom, zato me sva djeca zavole odmah, slušaju puno bolje nego neke druge odg. i jer se ponašam tako i prema nasilnima (slušam ih) kao i nenasilnima(slušam ih) - i stvarno mi je stalo do toga kako se osjećaju...

to da je moje dijete premalo za to - istina je, ali bez obzira što vi mislile o odg. svako vaše dijete je i moje dijete! kad mi se dijete u grupi rasplače, srce mi krvari kao da sam njegova mama, kad se posvađaju kao da su se posvađala braća ili sestre... nemojte misliti da ne znam kakav je taj osjećaj...

a što se tiče mog djeteta, kad dođe u tu situaciju, upućivat ću ju na odraslu osobu, a ako se ne može riješiti otići ću tim roditeljima da riješimo problem... oko za oko nikad nije riješilo niti jedan problem.......

_____________________________

Blagoslovljeni najljepšom zvjezdicom s neba - došla nam je naša Stella 6.2.2011.

(Odgovor članu njanja)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
11.9.2011 10:23:07   
bubaMaja
kod starije djece u školi viši razredi, situacija je malo drugačija zbog bulinga, i zbog manje brige nastavnika (ne okrivljujem njih) - prije je riječ učitelj/nastavnika/profesora bila amen a sad imaju prava koliko i nosači dnevnika u školama... roditelji su dobili pun oviše prava u obrazovnom sustavu ali su svi pri tome jako lako zaboravili na obveze . a ključ odnosa je u obvezama!

ps: evo vam i primjer iz mog života što nasilje donosi - kad sam ja bila 5 razred OŠ bilo je ratno vrijeme i nasilja je bilo na sve strane.. uglavnom jedna od učenica iz paralelnog razreda je odlučila mene malo zaje... pa mi je prijetila nožem i čak razderala jaknu s njim.. ja sam se obratila razrednici ali nisu ništa učinili jer je ona i onako bila propalitet.. poslije toga nagovorila je cijeli taj razred (curice) da me idu tući.. i tak osu me jednog dana okružile i krenule na mene - na njihovu žalost ja se jako dobro tučem jer cijeli život treniram borilačke vještine i tako su one (nekoliko njih )pokupile batine od mene. drugi dan u školi JA sam proglašena za nasilnika i išla kod psihologa i sve to... roditelje su mi zvali u školu i tako dalje.. taj me glas pratio sve dok nisam došla u srednju školu, a inače sam bila čista odlikašica i bla bla...
eto što mi je donijela moja obrana!! danas znam da je škola sve odradila krivo i da su trebali drugačije reagirati, ali znam i da je to bilo vrijeme velikog nasilja i sva djeca su bila preepuna nasilnih poruka- svoje dijete odgajam čistom ljubavlju i molim Boga da se ta ljubav vidi na svakom koraku - ona pobjeđuje sve! čak i nasilje

_____________________________

Blagoslovljeni najljepšom zvjezdicom s neba - došla nam je naša Stella 6.2.2011.

(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Kako se roditelji trebaju ponašati kada d...
12.9.2011 1:53:09   
lilia
Ja sam oduvijek za : Ako te netko udari odmakni se od njega i reci: Makni se od mene to me smeta. Odmah reci nastavniku ili teti. I roditeljima.

Ako te izaziva odmakni se jer time ćeš mu uskratiti ono što traži a to je nasilje.

Prijateljica mi  kaže: "a šta ću mu drugo reći nego da vrati pa svi se tuku" a to je po meni linija manjeg otpora, ja bi rekla: Ti se jedini odmakni,a sutra ili prekosutra možda će se još neko dijete odmaknuti od nasilnog djeteta kad vidi od tebe.
Naravno da je situacija drugačija ako te kao što Cinik kaže stjeraju u kut.

Za otprilike godinu dana moći ću reći dali sam uspjela a do tada ću se truditi da bude tako.



_____________________________

Drekavac Mihael stigao 11.11.2010.

(Odgovor članu bubaMaja)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:







Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos maloj djeci?

Oznake

Sve najbolje!