|      
Želiš odustati?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s posljedicama.
Ukoliko potvrdiš odustajanje na tvoje ćemo osobno računalo postaviti cookie kako bismo te pri dolasku na portal tijekom natjecanja od 17.-23.12., prepoznali i omogućili ti nesmetano korištenje portala, bez prikazivanja ikona sponzora odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, morat ćemo ti oduzeti sve prikupljene bodove. Odustajanjem, nažalost, gubiš i pravo na osvojene nagrade.

Želiš li još uvijek odustati?
Ringeraja.hr koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više.

Ljekovite biljke za trudnice i dojilje

Ana Metikoš (Anne), 24.3.2023
Ljekovite biljke su dar prirode. Uz malo znanja o ljekovitosti i pripremi mogu nam biti od velike koristi. Žene bi u periodu trudnoće, poroda i babinja mogle uzimati 400 biljaka.

image
Čajna mješavina nevena, peršina i kadulje (1:1:1) izvanredno regulira tlak u trudnoći. (Foto:Freepik.com) www.freepik.com
/11


Sam proces izlječenja primjenom ljekovitih biljaka kopiraju i ljekovi. Ipak pošto je to područje još nedovoljno istraženo postije mnoga razilaženja mišljenja stručnjaka. U mnogim dijelovima svijeta, čak i kada su im dostupni moderni lijekovi, žene često koriste biljne preparate. Neke biljke koje se tradicionalno i sigurno koriste nakon porođaja, naročito tokom perioda dojenja - prije svega za ublažavanje raznih neuodnosti.

Ljekovite biljke mogu djelovati na smanjenje iscrpljenosti, jačanje imunološkog sustava, mogu djelovati umirujuće na psihu žene, mogu pomoći u liječenju bolnih prsiju, pomoći u povećavanju količine mlijeka, a mogu pomoći i u zaustavljanju mlijeka.

 



TRUDNICE

Dobro je zadnja dva tjedna pred termin poroda - ujutro i navečer uzeti jednu jušnu žlicu kapi švedske gorčice za pospješivanje poroda. Isto tako i za lakši izlazak posteljice bez trudova rodilji se na svaka dva sata daje puna čajna žličica dok posteljica ne izađe. Kažu da je i za upale kod dojenja dobro staviti vlažni oblog od švedske grenčice. Kao oblog se može koristiti i protiv glavobolje u trudnoći.

Čajna mješavina nevena, peršina i kadulje (1:1:1) izvanredno regulira tlak u trudnoći.

Porođaj je veoma naporan događaj za organizam žene, jer on tada troši veliku količinu energije. Ako se tome doda i gubitak krvi, kao i smanjen unos hrane, sasvim je razumljivo da se majka nakon porođaja osijeća iscrpljeno. Da bi se sprečila iscrpljenost i ojačao organizam, preporučuje se konzumiranje čajeva spravljenih od listova maline (Rubus idaeus), koja se zbog svog bogatog sastava preporučuje u svim fazama trudnoće i porođaja, i u periodu dojenja. Biljka je bogata vitaminima C i E, kao i visokim sadržajem kalcija i magnezija, a visok sadržaj gvožđa u plodovima i listu maline pomaže u prevenciji anemije. Nakon porođaja, ublažava krvarenje, pomaže materici da povrati tonus i obogaćuje i povećava nivo mlijeka kod dojilje.

Vrkuta
jača mišiće maternice i spriječava pobačaj i prijevremeni porod, dok u kombinaciji sa jaglacom olakšava porod.

Cimet
(u pola litre vode puna žlica cimeta) se koristi protiv povraćanja u trudnoći.

DOJILJE

Nagli pad nivoa hormona (estrogena i progesterona), neposredno nakon porođaja, može  izazvati osjećaj postporođajne depresije kod porodilje. Biljke koje imaju umirujući efekat obično sadrže esencijalna ulja, sastojke koji dilatiraju (šire) krvne žile, relaksiraju mišiće i osiguravaju miran san. U ovoj skupini su: origano (Origanum vulgare), lavanda (Lavandula angustifolia Mill.) - koja se dodaje kupkama za relaksaciju ili se nanosi lokalno, protiv bolova, kao i mirodija (Anethum graveolens) - koja se veoma uspešno koristi kao sedativ.
 
Istraživanja su pokazala da se preko petnaest posto žena susreće sa problemom nedovoljne produkcije mlijeka. Nedostatak mlijeka se javlja uslijed neadekvatne ishrane majke, stresa, ili nemogućnosti bebe da pravilno sisa. Jedno istraživanje iz 2000. godine je pokazala da grčka djetelina (Trigonella foenum graecum) sadrži veoma aktivne supstance - prekursore hormona, koji značajno djeluju na povećanje produkcije mlijeka kod ispitivanih dojilja. Ostale biljke za poticanje laktacije i povećanje nivoa mlijeka su kopriva (Urtica dioica i Urtica urens - Mala kopriva), koja se može da nanositi lokalno ili konzumirati kao čaj. U Europi se veoma često koristi ždraljevina (Galega officinalis), uslijed svoje sposobnosti da stimulira protok mlijeka kod dojilja. Takođe, stručnjaci preporučuju i konzumiranje čajeva ili tekućih tinktura slijedećih biljaka: blaženi čkalj (Cnicus benedictus), anis (Pimpinella anisum), komorač (Foeniculum vulgare), list maline (Rubus idaeus) i biljke alfalfa (Medicago sativa). Komorač veoma povoljno djeluje i u slučaju grčeva kod beba.

Dojke postaju nabrekle i otečene kada je u njima nagli priliv mlijeka, a ne postoji adekvatno pražnjenje. One tada postaju osjetljive i tvrde. Nabreklost grudi može da se javi i ukoliko su mliječni kanali začepljeni. U takvim slučajevima, stručnjaci najčešće preporučuju stavljanje toplih obloga od ljekovitog bilja, koje imaju protuupalno djelovanje i smanjuje otečenost - kao što je: kamilica (Matricaria chamomilla), neven (Calendula officinalis), lavanda (Lavandula angustifolia Mill.), gavez (Symphytum officinale). Za povećanje limfne cirkulacije se koriste: hajdučka trava (Achillea millefolium), prilip (Galium aparine) i čičak (Arctium lappa). Za drenažu i ublažavanje infekcije su odlični: glatki brest (Ulmus fulva) i korijen bijelog sljeza (Althaea officinalis). List divizme (Verbascum densiflorum) smanjuje bol.

Ove biljke treba potopiti u kipuću vodu: dovoljno je 10-15 minuta. Kada se dovoljno ohlade, umotati ih u pamučnu tkaninu, da se napravi oblog. Staviti oblog na grudi, do ispod pazuha, i držati je dok se potpuno ne ohladi. To treba ponavljati nekoliko puta u toku dana. Ukoliko postoji infekcija, koristiti čistu tkaninu za svaku narednu oblogu. 
 
Mastitis je nabreklost grudi praćena infekcijom, visokom temperaturom i simptomima sličnim gripi. Grudi su veoma bolne i tvrde, a mogu biti i crvene. Pored neophodnog odmora i izdajanja, stručnjaci preporučuju i stavljanje toplih biljnih obloga i konzumiranje čajeva, spravljenih od hajdučke trave (Achillea millefolium) i zove (Sambucus nigra). Takođe, preporučuju konzumiranje preparata na bazi ehinaceje (Echinacea purpurea) zajedno s vitaminom C. Međutim, pored obloga, neophodno je potražiti i medicinsku pomoć.

Bradavice mogu biti crvene, bolne i ispucale. To je najčešće posledica nepravilnog položaja bebe pri podoju. Zato je, prije svega, neophodno naći ugodan položaj za dojenje. Na bradavice se nanosi melem koji sadrži neke od sljedećih biljaka: ulje masline (Olea europaea), neven (Calendula officinalis), kamilicu (Matricaria chamomilla) ili bijeli sljez (Althaea officinalis). Ovi melemi se ne moraju ispirati prije podoja.
Nanose se i preparati koji sadrže aloa veru (Aloe vera barbadensis Mill.), med ili hajdučku travu (Achillea millefolium) - uz napomenu stručnjaka da obavezno moraju isperati prije podoja.
Također, na bradavice mogu staviti i tople vrečice crnog čaja, koji sadrži tanine (supstance visoke biološke vrijednosti).

 


Kopriva
(Urtica dioica) je još jedna od biljaka bogata hranljivim sastojcima. Sadrži sve vitamine i minerale neophodne za ljudski rast i razvoj, pa se preporučuje u svim fazama trudnoće i porođaja, i u periodu dojenja. U listu koprive je visok nivo gvožđa i kalcija, kao i folne kiseline - neophodnog sastojka tokom trudnoće. Ova biljka jača bubrege i sprečava zadržavanje tekućine. Također, jača vene i može pomoći u sprečavanju nastanka proširenih vena i hemoroida. Nakon porođaja, kopriva sprečava krvavljenje (hemoragiju), grčeve nogu i mišićne spazme, jača nervni sistem i stabilizira nivoe hormona u organizmu, a hranljivim sastavom utječe na obogaćenje i povećanje nivoa mlijeka kod dojilje. U svakodnevnoj ishrani, može da se konzumira sviježa, ili kao čaj od njenih listova.  
 
Da biste si osigurali lak san i smanjili napetost, aromaterapija preporučuje korišćenje esencijalnih ulja citrusa i sandalovog drveta u kupkama ili uljima za masažu.

Matičnjak
(Melissa officinalis) je izvanredno sredstvo protiv živčane napetosti i promjena raspoloženja, koje se mogu javiti kod žena nakon porođaja. Čaj od matičnjaka relaksira nadražen nervni sistem i izuzetno povoljno djeluje u slučaju nesanice. Takođe, matičnjak je blag, dobar i veoma prijatan lijek kada su u pitanju probavni organi - protiv nadutosti, grčeva u crijevima, proljeva i želčanih tegoba, kao i povraćanja na psihološkoj bazi.  

Kamilica
(Matricaria chamomilla) djeluje na opuštanje organizma u slučaju nervne napetosti i osigurava bolji san. Također, djeluje i na probavne probleme - prije svega sprječava nastanak žgaravice i mučninu, a smanjuje i konstipaciju (zatvor).

Kumin
neki smatraju da uklanja sve smetnje maternice i pomaže pri čišćenju rodilja, te da, uzima li se s jelom, jača vid i sluh, čisti pluća od sluzi i rastjeruje kihanje. Dojiljama pospješuje izlučivanje mlijeka.

Kako zaustaviti mlijeko?

Nakon što majka odluči da prestane dojiti svoju bebu, često se događa da ne može zaustaviti mlijeko. U tom slučaju, preporučuje se čaj ili preparat na bazi žalfije ili kadulje (Salvia officinalis), biljke koja je često upotrebljavana kao regulator laktacije.

Ljekovite biljke koje bi trudnice svakako trebale izbjegavati su:
borovica (klek, brinje), borovnica, ginko, ginseng, majčina dušica, lipa, lovor, stolisnik.

Ljekovite biljke koje bi dojilje trebale izbjegavati
:
češnjak (jer mijenja okus mlijeku i beba može imati grčeve), kadulja (sprečava nastajanje mlijeka), papar i sena.
 
Ovdje navedeni lijekovi pomažu ako se koriste kako je propisano. Ipak su to lijekovi iako dolaze iz prirode. Za terapijski sistem (dugotrajniju primjenu) liječenja bolje je provjeriti kod doktora opće prakse ili homeopata.


Izvori:
http://www.yumama.com/
The Royal Women's hospital http://www.thewomens.org.au/
Božja biljna ljekarna

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Tumačenje ultrazvučnih nalaza u trudnoći
EDD, BPD, TCD, GS... pomažemo vam razumijeti što znače sve te skraćenice koje ginekolozi koriste za tumačenje razvoja v...
11
Može li intimni odnos zaista "pokrenut...
Mnogi vjeruju u to da intimni odnos može "pokrenuti" porođaj kod žena koje su već blizu termina porođaja. Ima li u tom...
6
Zašto je važan kalcij?
Ne unosite li dovoljno kalcija u trudnoći, iz vaših će se zaliha, a to znači iz zubiju i kostiju, namiriti potrebe djete...
5
Zašto je lijepo biti trudna u proljeće
Ako ste trudni – nema boljeg trenutka za uživanje u blagoj sunčevoj toplini, mirisu mlade trave i veselom ptičjem cvrkut...
5





Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, što biste učinili?

Oznake

Sve najbolje!

Nekoliko korisnica i korisnika koji danas slave rođendan:

Čestitamo!